Darowizna auta po leasingu bez VAT. Fiskus nie ma nic przeciwko temu

Fiskus wydał kolejną korzystną interpretację w sprawie rozliczenia podatku po wykupie firmowego pojazdu z leasingu i podarowaniu go bliskiej osobie.

Publikacja: 21.03.2023 13:32

Darowizna auta po leasingu bez VAT. Fiskus nie ma nic przeciwko temu

Foto: Adobe Stock

Jak pisaliśmy przed rokiem, Polski Ład pogorszył zasady rozliczania leasingowanych aut. Przedsiębiorca, który wykupi samochód po leasingu i przeznaczy go na prywatne potrzeby, i tak musi rozliczyć  jego sprzedaż w biznesie. Zapłaci PIT od dochodu, a także składkę zdrowotną do ZUS liczoną od dochodu (na skali 9 proc., na liniówce 4,9 proc.). Chyba że odczeka sześć lat, ale tak długi okres czasu powoduje, że sprzedaż samochodu może być mniej opłacalna.  

Przedsiębiorcy szybko znaleźli sposób na uniknięcie PIT i składki: darowanie auta najbliższym. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że to dozwolone pod warunkiem, że darowizna nie jest sztuczna i nie ma na celu obejścia obowiązku wykazania przychodu z działalności.

Przedsiębiorcy, którzy przed upływem sześciu lat chcą sprzedać wykupiony z leasingu na cele prywatne samochód obawiają się także, że taka transakcja będzie opodatkowana VAT. Okazuje się, że niepotrzebnie. w jednej z marcowych interpretacji fiskus potwierdził, że darowizna prywatnego już auta bliskiej osobie chroni i przed tym podatkiem.

Czytaj więcej

Daj auto po leasingu rodzinie, a unikniesz podatku i składki

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą miał umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Auto było wykorzystywane  na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach tzw. użytku mieszanego tj. zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Leasing dobiegł końca w 2022 r. podatnik wykupił auto, co zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez leasingodawcę. 

Przedsiębiorca nie zaliczył faktury do kosztów podatkowych; nie dokonał również odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z przedmiotowej faktury. Samochód nie został wprowadzony do działalności gospodarczej i od daty wykupu nie jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności.

Podatnik chce podarować pojazd ojcu. Nie wie, czy obdarowany będzie korzystał z auta, czy też szybko je sprzeda. Zdecyduje o tym wyłącznie ojciec.

Na pytanie organu podatkowego, czy dokonał zakupu części składowych, które powodowały trwały wzrost wartości samochodu, podatnik odpowiedział przecząco. Gdyby jednak  hipotetycznie dokonywał takich wydatków, to miałby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W ocenie podatnika, dokonanie darowizny pojazdu na rzecz ojca  nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Fiskus uznał to stanowisko za prawidłowe.

Dyrektor  Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynność ta jest wykonywana odpłatnie, choć od tej reguły są wyjątki. Należy do nich przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika, a także  darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Organ podatkowy wskazał też, dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Przy czym nie jest podatnikiem VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata.

Skoro samochód został wykupiony w leasingu na cele prywatne i podatnik nie odliczył podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktury od leasingodawcy, a ponadto nie zamierza wprowadzać auta do ewidencji środków trwałych, ani zaliczać wydatków ponoszonych w związku z jego eksploatacją do firmowych kosztów, to pojazd stanowi majątek prywatny. Jego darowizna na rzecz ojca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sygnatura: 0113-KDIPT1-3.4012.674.2022.4.KK

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta