Unijny wykaz jurysdykcji zadziała jak przysłowiowy bat

Uznanie Rosji za raj podatkowy wywoła poważne skutki dla polskich podatników realizujących transakcje z rosyjskimi firmami. Mogą się spodziewać wzmożonych kontroli. A to tylko jedna z konsekwencji.

Publikacja: 20.03.2023 02:00

Unijny wykaz jurysdykcji zadziała jak przysłowiowy bat

Foto: Adobe Stock

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ang. Economic and Financial Affairs Council, ECOFIN) dodała 14 lutego 2023 r. do unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej (dalej: „Wykaz”) – Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostarykę, Wyspy Marshalla i Federację Rosyjską.

Unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej, publikowany jako załącznik do konkluzji Rady ECOFIN, powstał w grudniu 2017 r. i obecnie obejmuje 16 krajów. Jest on częścią unijnej strategii zewnętrznej na rzecz opodatkowania i ma wspomagać bieżące starania o promowanie dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych na skalę światową. Wykaz, regularnie aktualizowany, jest częścią zadań realizowanych przez UE mających na celu zwalczanie uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału