Ulżyć przedsiębiorcom - Koalicja przedstawiła program zmian do wprowadzenia po wyborach

Podczas wyjazdowego posiedzenia klubu KO w Poznaniu Donald Tusk nakreślił program dla przedsiębiorców. Opiera się on na pięciu filarach, dotyczących m.in. podatku PIT, zasiłku chorobowego oraz składki zdrowotnej.

Publikacja: 11.03.2023 12:13

Ulżyć przedsiębiorcom - Koalicja przedstawiła program zmian do wprowadzenia po wyborach

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Były premier przekazał iż działania mają sprawić by polscy przedsiębiorcy oraz handlowcy znów mogli być dumni ze swojej pracy, - Będą mieli uczciwe warunki rozwoju i konkurencji. Państwo polskie będzie po to, aby wam pomagać, a nie przeszkadzać, dodał. 

Pomoc Koalicji Obywatelskiej ma polegać zatem na między innymi kasowym rozliczeniu podatku dochodowego PIT dla podatników, których przychody ze sprzedaży nie przekraczają dwóch milionów euro w ciągu roku. Przedsiębiorcy ci mają zapłacić podatek dopiero w momencie, gdy sami otrzymają przelew z wystawionej faktury. 

To duża korzyść, ponieważ obecnie obowiązek zapłacenia podatku rodzi się już w momencie wystawienia faktury, a więc jeszcze przed otrzymaniem środków za wykonaną usługę lub sprzedany towar. 

Tusk przekazał również, że zgodnie z założeniami klubu ZUS miałby przejąć od przedsiębiorców wypłatę chorobowego dla pracowników tzw. mikroprzedsiębiorstw. Firmy do dziewięciu zatrudnionych zostałyby odciążone już od pierwszego dnia zwolnienia, a nie jak obecnie dopiero po 33 dniach. 

Ważnym punktem programu jest także przekształcenie urzędów skarbowych w tzw. centra obsługi podatnika - zmianie miałoby ulec nastawienie tych instytucji do podatnika, zamiast "wszyscy podejrzani", na nastawienie się na pomoc płatnikom. 

Przedsiębiorcy mieliby odczuć również ulgę w składce zdrowotnej, po wygranych wyborach Koalicja chce usunąć "absurdy Polskiego Ładu", np. obowiązek zapłacenia składki zdrowotnej nie tylko od dochodu z podstawowej działalności, ale także od sprzedaży samochodu. 

Lider opozycji jasno powiedział, że proponowane zmiany miałyby zostać wprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni od początku ich rządów. 

Czytaj więcej

Sondaż: Koalicja Obywatelska znów bliżej PiS. Wśród zdecydowanych ma prawie 30 proc.
Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Sądy i trybunały
Szefowie wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego rezygnują
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna