Fiskus dostanie swoje od dań na wynos

Sprzedaż posiłków w jednorazowych opakowaniach z restauracji sklepu podlega podatkowi handlowemu.

Publikacja: 09.03.2023 14:41

Fiskus dostanie swoje od dań na wynos

Foto: Adobe Stock

Złe wieści dla handlowców, którzy podlegają podatkowi od sprzedaży detalicznej, zwanego też podatkiem handlowym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że jeśli przy sklepie jest restauracja, która oferuje też sprzedaż posiłków na wynos, to ten element działalności nie jest wyłączony z opodatkowania daniną handlową.

Wątpliwości giganta

Sprawa dotyczyła spółki należącej do międzynarodowego giganta z branży meblarskiej i artykułów gospodarstwa domowego. We wniosku o interpretację wskazała, że swoją działalność sprzedażową realizuje przez rozmieszczone w całej Polsce sklepy stacjonarne, a także online. A jej wątpliwości dotyczyły zakresu opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. Jeden z problemów dotyczył sprzedaży posiłków w restauracjach, bistrach czy sklepikach przy sklepach stacjonarnych. Spółka zapytała, czy przy obliczeniu podstawy opodatkowania podatku handlowego powinna uwzględniać też sprzedaż usług gastronomicznych dokonywaną w restauracjach znajdujących się w sklepach stacjonarnych.

Czytaj więcej

Sezonowe przedsiębiorstwa z posiłkami na wynos muszą ewidencjonować sprzedaż na kasach online

Fiskus zgodził się, że co do zasady opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej podlega

przychód ze sprzedaży towarów. I nie kwestionował, że sprzedaż posiłków na miejscu nie stanowi sprzedaży towarów. Obsługa bufetowa zakłada bowiem zagwarantowanie klientowi miejsca i odpowiednich warunków do konsumpcji. Ponadto w ocenie fiskusa przebieg usługi jest kształtowany przez interakcję, jaka zachodzi między personelem i klientem, a jego obecność jest niezbędna do realizacji świadczenia.

Jednak co do sprzedaży posiłku w jednorazówkach podstaw do wyłączenia z opodatkowania podatkiem handlowym już się nie dopatrzył. Urzędnicy tłumaczyli, że pomocniczo pojęcie towaru można zdefiniować jako przeciwstawność usługi, która nie podlega podatkowi od sprzedaży detalicznej. Niemniej w ich ocenie, definiując sprzedaż detaliczną, ustawodawca przewidział sprzedaż towarów, której towarzyszy – jest w nią wbudowane – świadczenie usługi. A w takim przypadku, gdy odpłatnemu zbyciu towarów towarzyszy świadczenie usługi, to uważa się ją za sprzedaż detaliczną podlegającą opodatkowaniu.

Spółka nie zgodziła się z koniecznością wliczania do podstawy opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej przychodu osiągniętego ze sprzedaży posiłków przy użyciu jednorazowych opakowań. Zaskarżyła taką wykładnię do WSA, ale przegrała.

Vatowskie posiłki

Sąd zgodził się z fiskusem, że sprzedaż posiłków w jednorazowych opakowaniach na wynos to zbycie towaru. Zwrócił uwagę na podobieństwa podatku od sprzedaży detalicznej do VAT. A na gruncie VAT sprzedaż na wynos zgodnie z orzecznictwem to dostawa towaru.

W ocenie sądu zatem w obu ustawach czynności opodatkowane mają ten sam charakter – sprzedaży towaru. A skoro tak, to wydanie posiłku „na wynos” nie może być klasyfikowane jako usługa gastronomiczna na gruncie podatku od sprzedaży detalicznej, lecz w VAT jako sprzedaż towarów. Zwłaszcza gdy wysokość podstawy opodatkowania określa się w oparciu o tę samą ewidencję. W konsekwencji posiłki na wynos to sprzedaż towarów wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem handlowym. Wyrok nie jest prawomocny.

Opinia dla "Rzeczpospolitej"

Tomasz Wagner, doradca podatkowy, partner w EY

Zagadnienia podatkowe dla biznesów gastronomicznych z biegiem lat zaczynają się nawarstwiać i przenikać. Najdłuższą historię ma różnicowanie skutków podatkowych przy sprzedaży na miejscu i na wynos. Na gruncie VAT ukształtowała się już praktyka, że sprzedaż posiłków na miejscu to świadczenie usług, a na wynos to dostawa towarów. Okazuje się, że może to posłużyć przy wykładni np. podatku od sprzedaży detalicznej. Ostatnio WSA w Warszawie orzekł, iż orzecznictwo dotyczące VAT można wykorzystać wobec trudniących się sprzedażą towarów jedynie uzupełnioną działalnością gastronomiczną, czyli wyłączoną z podatku od sprzedaży detalicznej. W konsekwencji uznał, że sprzedaż posiłków w jednorazowych opakowaniach to sprzedaż towarów, a zatem podlega daninie od sprzedaży detalicznej. Ponadto sprzedaż w jednorazowych opakowaniach już niedługo będzie się wiązać z dodatkową opłatą dla konsumentów. Jeśli Polska implementuje dyrektywę Single Use Plastic, będą ją pobierali sprzedawcy pakujący posiłki na wynos do takich opakowań. I pojawią się kolejne problemy podatkowe.

Sygn. akt: III SA/Wa 2091/22

Złe wieści dla handlowców, którzy podlegają podatkowi od sprzedaży detalicznej, zwanego też podatkiem handlowym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że jeśli przy sklepie jest restauracja, która oferuje też sprzedaż posiłków na wynos, to ten element działalności nie jest wyłączony z opodatkowania daniną handlową.

Wątpliwości giganta

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe