Niedostateczna kapitalizacja w ujęciu podatkowo-bilansowym

Uwzględnienie w polskim prawie podatkowym mechanizmu tzw. niedostatecznej kapitalizacji ma na celu ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów podatkowych nadwyżki kosztów finansowania dłużnego w formie m.in. odsetek od pożyczek udzielanych przedsiębiorcom przez podmioty z nimi powiązane, w tym przez jej wspólników.

Publikacja: 08.03.2023 02:00

Niedostateczna kapitalizacja w ujęciu podatkowo-bilansowym

Foto: Adobe Stock

Rozwiązanie to ma w założeniu limitować nadmierne dofinansowanie jednostek udzielanymi im pożyczkami i kredytami przez podmioty powiązane (wspólników) kosztem dokapitalizowania w postaci wnoszonych dopłat do kapitału przez wspólników, czy powiększenia kapitału zakładowego, które to formy finansowania są – na mocy art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o CIT – neutralne podatkowo. Wprowadzone do systemu podatkowego przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji (definiujące metodę kalkulacji limitu kosztów odsetkowych oraz zakres kosztów finansowania dłużnego, a także pozwalające na „przenoszenie” nieodliczonych w danym roku odsetek na następne lata podatkowe) mają uniemożliwić przedsiębiorstwom (w tym międzynarodowym) wliczanie w ciężar kosztów nadmiernych odsetek i w efekcie zmniejszanie przez nie zobowiązań podatkowych.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe