Darowizna zamortyzowanego środka trwałego na rzecz pomocy Ukrainie

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przekazanie darowizn, które mają na celu niesienie pomocy obywatelom Ukrainy. Warto wiedzieć, że jeżeli przedmiotem darowizny jest zamortyzowany środek trwały, darczyńca może przy spełnieniu pewnych warunków zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania.

Publikacja: 22.02.2023 02:00

Darowizna zamortyzowanego środka trwałego na rzecz pomocy Ukrainie

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 38w ust. 1 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy:

1) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów