Danina solidarnościowa: jest możliwość rozliczania strat z lat ubiegłych

Przepisy nie są dostatecznie precyzyjne. Mimo to osoba fizyczna ma możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o wysokość straty poniesionej w ubiegłych latach.

Publikacja: 30.01.2023 02:00

Danina solidarnościowa: jest możliwość rozliczania strat z lat ubiegłych

Foto: Adobe Stock

Danina solidarnościowa została wprowadzona do polskiego porządku prawnego 1 stycznia 2019 roku. Dodane do ustawy o PIT art. 30h oraz art.30i regulują kwestię podatku, który obciąża wyłącznie osoby fizyczne. Wpływy z daniny solidarnościowej stanowią przychody funduszu służącego wsparciu społecznemu, zawodowemu lub zdrowotnemu osób niepełnosprawnych.

Potocznie nazywana jest kolejnym, trzecim progiem podatkowym, choć należy zauważyć, że jest to odrębna należność publicznoprawna, a  ie zryczałtowana forma podatku. Na podstawie art. 30h ust. 2 ustawy o PIT obowiązkowi zapłaty daniny solidarnościowej podlegają osoby fizyczne, które osiągają dochód na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f tejże ustawy. Mogą to być m.in. dochody z tytułu umowy o pracę, pozarolniczej działalności gospodarczej czy odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego