Masz biznes w domu? Przyda się telewizor

Radca prawny, który wykonuje usługi zdalnie, może rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na sprzęt TV.

Publikacja: 25.01.2023 03:00

Masz biznes w domu? Przyda się telewizor

Foto: Adobe Stock

Podczas spotkań na MS Teams trzeba robić prezentacje, a w czasie zdalnych rozpraw okazywać dokumenty. Do tego niezbędny jest duży ekran. Te argumenty przekonały skarbówkę, która zgodziła się na rozliczenie w kosztach domowej firmy wydatków na telewizor.

O interpretację wystąpił prowadzący własną działalność radca prawny. Współpracuje z dużą kancelarią, która ma biura w dwóch miastach. Doradza jej klientom, głównie spółkom posiadającym oddziały na terenie całej Polski.

Mecenas zamierza kupić telewizor. Podkreśla, że jest mu niezbędny w działalności. Tłumaczy, że często świadczy usługi zdalnie, z mieszkania, w którym ma zarejestrowaną firmę. Konsultując się z klientami, uczestniczy w spotkaniach za pośrednictwem programów typu MS Teams. Podczas konsultacji pojawia się konieczność prezentowania udostępnionej przez innych członków zespołu zawartości ekranu (tzw. screen sharing).

Radca prawny uczestniczy też w spotkaniach roboczych z zespołem kancelarii (głównie z innymi prawnikami), które odbywają się za pomocą platformy Google Meet.

Zdalnie odbywają się również rozprawy, w których mecenas musi brać udział. Często okazuje dokumenty. Podkreśla też, że do oceny zeznań stron bądź świadków niezbędne jest nie tylko ich wysłuchanie, ale także ocena gestykulacji oraz mimiki.

Czytaj więcej

Pokaż film z psem i odlicz wydatki poniesione na czworonoga

To wszystko przemawia za koniecznością zakupu telewizora, który ma służyć prawnikowi jako duży ekran komputerowy. Zostanie umieszczony na szafce w pokoju dziennym, w którym wykonuje obowiązki służbowe (mecenas nie ma własnego gabinetu).

Czy wydatek na zakup sprzętu można zaliczyć do podatkowych kosztów? Tak, fiskus nie miał nic przeciwko. Przyznał, że w świetle opisanych okoliczności wydatek na telewizor jest związany z działalnością gospodarczą.

Skarbówka przypomniała jedynie o art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o PIT, z którego wynika, że nie można rozliczać w kosztach sprzętu, który służy do celów osobistych.

To nie pierwsza korzystna dla przedsiębiorców interpretacja w sprawie telewizorów. Pozytywną dostał też prowadzący działalność w domu informatyk. Podkreślał on, że tworzenie oprogramowania wymaga ciągłego kontaktu audio-wizualnego z innymi członkami zespołu. Dlatego kupił telewizor i wykorzystuje go jako duży ekran komputerowy do wideokonferencji. Przydaje się też przy wspólnej pracy nad projektami. Fiskus potwierdził, że telewizor można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011.801.2022.1.JG

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Sądy i trybunały
Szefowie wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego rezygnują
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna