Minister Soboń: W styczniu niektóre wypłaty będą wyższe

Zmieniają się zasady odliczania kwoty zmniejszającej podatek, co może korzystnie wpłynąć na pensje – mówi wiceminister finansów Artur Soboń.

Publikacja: 29.12.2022 19:35

Artur Soboń

Artur Soboń

Foto: TV.RP.PL

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniają się zasady rozliczania wynagrodzeń. Czy Ministerstwo Finansów nie obawia się powtórki z początku 2022 r., kiedy pracownicy dostawali niższe wypłaty i trzeba było na szybko zmieniać przepisy?

Nie ma powodów, żeby wypłaty były niższe. Generalnie zaliczki na PIT będą w styczniu 2023 r. obliczane w ten sam sposób co w grudniu 2022 r. Zmieniają się jedynie zasady odliczania kwoty zmniejszającej podatek. Ale tylko na korzyść podatników.

Skoro na korzyść, to może wypłaty będą wyższe?

W niektórych sytuacjach powinny być. Mam na myśli przede wszystkim osoby na umowach cywilnoprawnych – zleceniach czy o dzieło. Do tej pory przy rozliczaniu ich wynagrodzeń nie potrącano kwoty zmniejszającej podatek. Od 1 stycznia 2023 r. będzie to możliwe.

Osoby, które upoważnią swojego płatnika do stosowania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek, dostaną więcej na rękę, nawet o 300 zł (tyle maksymalnie wyniesie miesięczne odliczenie).

Wyższe wypłaty mogą otrzymać też osoby, które po raz pierwszy złożą formularz PIT-2 i wskażą w nim, że przysługują im podatkowe preferencje. Płatnik powinien je zastosować przy rozliczaniu wynagrodzenia. Może to dotyczyć np. osoby, która osiągnie w styczniu wiek emerytalny i w związku z tym nabędzie uprawnienie do ulgi dla seniora.

Czytaj więcej

Minister Soboń zdradza, jak będą opodatkowane pustostany

PIT-2 w nowej, bardzo rozbudowanej wersji na razie budzi spore obawy w działach kadrowych.

Niepotrzebnie. Zapewniam, że umieszczenie wszystkich wniosków i oświadczeń podatnika na jednym formularzu bardzo ułatwi rozliczenie jego wynagrodzenia. Był to zresztą postulat środowiska księgowych.

Urzędowy formularz nie jest obowiązkowy, PIT-2 może być składany w dowolny sposób przyjęty w firmie, np. za pomocą internetowego systemu kadrowo-płacowego.

W sprawie nowych regulacji dotyczących poboru zaliczek na podatek przygotowaliśmy objaśnienia, które będą chronić podatników. Planujemy opublikować je do końca roku. Dotyczą również formularzy składanych płatnikom, nie tylko PIT-2, ale także PIT-2A i PIT-3.

Ministerstwo Finansów informowało, że w zeznaniach za 2022 r. dopłacać fiskusowi będzie musiało około 1,2 mln osób. Kogo to czeka?

Generalnie dopłacać będą osoby, które w trakcie roku miały odprowadzane za niskie zaliczki na PIT. Z różnych powodów, np. dlatego, że w ich rozliczeniach stosowane były korzystniejsze dla nich przepisy z 2021 r.

Gdybyśmy jednak nie wprowadzili zmian od 1 lipca 2022 r., to na przykładzie PIT-37 podatek dopłacałoby ponad 2 mln osób. Poza tym dopłata w zeznaniu rocznym nie oznacza automatycznie, że na zmianach z 2022 r. straciliśmy.

To może po roku obowiązywania Polskiego Ładu powiemy, ile dokładnie osób na nim zyskało, a ile straciło?

Pełna analiza ex post zmian wprowadzonych w 2022 r. będzie możliwa po złożeniu zeznań rocznych. Szacujemy, że dla około 20 milionów podatników zmiany okazały się korzystne. Mniej więcej 1 milion osób odprowadziło wyższe daniny w porównaniu z systemem z 2021 r. Dla około 5 milionów podatników zmiany okazały się neutralne.

Ministerstwo Finansów zapewniało, że osoby, które straciły na likwidacji ulgi dla klasy średniej, otrzymają z urzędu skarbowego wyrównanie. Czy to prawda?

Dla podatników, którzy 30 czerwca br. spełniali warunki ulgi dla klasy średniej, będzie obliczany hipotetyczny podatek należny. Nie będzie to wymagało od nich żadnej dodatkowej aktywności. Utworzyliśmy system, który dokona automatycznego obliczenia hipotetycznego podatku należnego. Jeżeli będzie niższy od wykazanego w zeznaniu rocznym, podatnik otrzyma zwrot różnicy.

Dotyczy to nie tylko osób korzystających z usługi Twój e-PIT. System obejmie również przedsiębiorców.

Co się dzieje z projektem nowelizacji ordynacji podatkowej, który pokazał się w połowie roku?

Jesteśmy w trakcie wewnętrznych konsultacji. W najbliższych tygodniach będziemy razem z Krajową Administracją Skarbową zastanawiać się nad szczegółami nowych rozwiązań i przedstawimy oficjalną wersję projektu.

Co w nim znajdziemy?

Zmiany korzystne dla podatników, a także takie, które mają usprawnić pracę aparatu skarbowego i uszczelnić system podatkowy.

Czy do tych ostatnich zaliczamy możliwość blokowania rachunków oszczędnościowych przedsiębiorców?

Tak. Jest to zmiana służąca uszczelnieniu systemu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (STIR).

Czy zostanie uchylony przepis dający fiskusowi możliwość wszczynania postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego?

Przygotowaliśmy propozycję w tym zakresie. Będzie ona jeszcze dyskutowana z Krajową Administracją Skarbową.

Czytaj więcej

Artur Soboń: Podatek za pustostany i powrót ulgi na wynajem

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniają się zasady rozliczania wynagrodzeń. Czy Ministerstwo Finansów nie obawia się powtórki z początku 2022 r., kiedy pracownicy dostawali niższe wypłaty i trzeba było na szybko zmieniać przepisy?

Nie ma powodów, żeby wypłaty były niższe. Generalnie zaliczki na PIT będą w styczniu 2023 r. obliczane w ten sam sposób co w grudniu 2022 r. Zmieniają się jedynie zasady odliczania kwoty zmniejszającej podatek. Ale tylko na korzyść podatników.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a