Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał bardzo ważny wyrok dotyczący decyzji zabezpieczających, które fiskus może stosować m.in. jeszcze przez wydaniem decyzji o wysokość zobowiązania podatkowego. Zdaniem sądu z tej bardzo dotkliwej dla podatników broni urzędnicy muszą korzystać z rozwagą i ostrożnie, bo to realne, nierzadko nieodwracalne zagrożenie dla biznesu.
Mniej więcej...
Sprawa dotyczyła podatnika, któremu fiskus zakwestionował rozliczenie VAT za lipiec i sierpień 2015 r. Urzędnicy w trakcie kontroli doszli do przekonania, że faktury wystawione przez kilku jego kontrahentów nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Zanim ją zakończyli, określili przybliżone należności, jakie będzie musiał zapłacić przedsiębiorca i sięgnęli po zabezpieczenie, które opiewało na kilkaset tysięcy złotych.
Czytaj więcej
Jeśli źródłem zaległości podatkowych była prowadzona działalność gospodarcza, która dawno została zamknięta, a podatnik nie zbywa majątku, jest osobą starszą i schorowaną, to nie ma podstaw do ustanowienia zabezpieczenia
Fiskus tłumaczył, że postępowanie zabezpieczające to instytucja, która ma chronić przyszłe interesy wierzyciela. I może toczyć się równolegle z postępowaniem kontrolnym i podatkowym. Urzędnicy przyznali, że zabezpieczenie zależy od ich uznania. Jednak w ich ocenie w przypadku podatnika zachodzi uzasadniona obawa, że określone w przyszłości zobowiązanie może nie zostać uregulowane.
Podatnik nie zgadzał się na taką „blokadę” i to jemu rację przyznał wrocławski WSA. Odnosząc się do zabezpieczenia, podkreślił, że na moment wydania decyzji, fiskus nie zakończył kontroli celno-skarbowej. Ta przekształciła się w postępowanie podatkowe dopiero w czerwcu 2022 r. Zatem dopiero z treści decyzji zabezpieczającej skarżący dowiedział się o nieprawidłowościach. Tym samym fiskus zastawił na niego pułapkę prawną, bo został zaskoczony wnioskami z postępowania zabezpieczającego, które mają istotny wpływ na jego majątek. Wskutek nowelizacji postępowania egzekucyjnego od 30 października 2020 r. zajęta w celu zabezpieczenia wierzytelność z rachunku podatnika jest przekazywana na rachunek bankowy organu egzekucyjnego.