Polski Ład zrewolucjonizował podatkowe rozliczenia. Obowiązuje od 1 stycznia (z istotnymi zmianami od 1 lipca), okazuje się jednak, że wielu podatników ciągle niespecjalnie wie, jaki będzie miał wpływ na ich finanse. Takie są wnioski z raportu SW Research na zlecenie firmy e-pity.

Co prawda prawie połowa podatników słyszała, że sporo się zmienia w przepisach, ale większość nie wie, czy na nowościach zyska, czy też straci. Wśród najważniejszych rzeczy wymieniają obniżkę podatku i zmiany w ulgach (ale bez konkretów). W dalszej kolejności podniesienie kwoty wolnej od PIT i nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej.

Czytaj więcej

Polski Ład PiS: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Do powszechnej świadomości nie przebiła się informacja o możliwości zmiany formy opodatkowania po zakończeniu roku. Wie o tym zaledwie 39,4 proc. przedsiębiorców. Większość właścicieli firm nie zdaje sobie sprawy, że przejście na inne zasady opodatkowania może zmienić na korzyść wynik rocznego rozliczenia – podkreślają autorzy raportu.

Czytaj więcej

Rząd ogłosił kolejne zmiany w Polskim Ładzie

Przypomnijmy, że szansę na zmianę zasad rozliczeń będą mieli ci, którzy są teraz na ryczałcie albo liniowym PIT. Jeśli się na nią zdecydują, cały 2022 r. zostanie opodatkowany według skali. Po obniżce stawki PIT w pierwszym progu do 12 proc. (weszła 1 lipca, ale stosujemy ją do dochodu z całego roku) zmiana może przynieść finansowe korzyści.