Recharakteryzacja w cenach transferowych – wątpliwości nie ma końca

Fiskus próbuje ingerować w przedmiot transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi przed formalnym wprowadzeniem takiej możliwości w ustawach o PIT i o CIT. Oliwy do ognia w tej materii dolewa niejednolite orzecznictwo sądów administracyjnych.

Publikacja: 23.10.2022 02:00

Recharakteryzacja w cenach transferowych – wątpliwości nie ma końca

Foto: Adobe Stock

Pod koniec 2018 r. dokonano dużej nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o CIT. Od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z ustawą o CIT w przypadku, gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby takiej transakcji, jaką zawarły podmioty powiązane, zastępuje on transakcję kontrolowaną (tj. zawartą pomiędzy podmiotami powiązanymi) transakcją uznaną za właściwą (tj. taką, jaką zawarłyby podmioty niepowiązane) lub w ogóle transakcję tę pomija. Do kalkulacji wynagrodzenia organ stosuje metodę odpowiednią dla transakcji właściwej. Jest to tzw. recharakteryzacja (reklasyfikacja) transakcji.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe