Podróże służbowe pracowników leżą w interesie pracodawcy

Wydatki ponoszone przez pracodawcę, związane z wyjazdami zatrudnionych przez niego osób, nie stanowią przysporzenia po ich stronie, niezależnie od tego czy odbywają one podróż służbową.

Publikacja: 23.10.2022 02:00

Podróże służbowe pracowników leżą w interesie pracodawcy

Foto: Adobe Stock

Tak wynik a z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2022 r. (0113-KDIPT2-3.4011.1233.2021.2.MS).

Wnioskodawca jest spółką zajmującą się rozwiązaniami dla osób wymagających pomocy przy poruszaniu się. Główną częścią jej działalności jest tworzenie urządzeń niezbędnych do rehabilitacji i leczenia pacjentów. Ponadto spółka organizuje cykliczne spotkania w celu edukacji personelu medycznego. Wnioskodawca zatrudnia m.in. przedstawicieli handlowych, kierownika sprzedaży i montażystów. Miejscem świadczenia pracy przedstawicieli handlowych jest zazwyczaj jedno lub kilka województw, z kolei kierownika sprzedaży oraz monterów – terytorium Polski. Zdarza się, że przedstawiciele handlowi oraz kierownik sprzedaży odbywają podróże poza obszar miejsca wykonywania pracy w celu prowadzenia szkoleń, na konferencje, a także w ramach spotkań podsumowujących odbywających się w siedzibie właściciela spółki poza granicami Polski lub. W wyjazdach o podobnym charakterze bierze udział również prezes zarządu spółki zatrudniony w spółce na umowie o pracę. Spółka wystawia pracownikom polecenie wyjazdu służbowego. Koszty noclegów oraz wydatki konieczne podczas podróży pokrywane są przy pomocy karty płatniczej wydanej do rachunku bankowego spółki. Monterzy – w czasie wyjazdów do klientów – pokrywają wszelkie koszty podróży i noclegów. Spółka nie wystawia wówczas polecenia wyjazdu służbowego i przyznaje im dodatek wyjazdowy, który jest zaliczany do przychodów ze stosunku pracy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego