Globalny podatek minimalny istotny nie tylko dla globalnych przedsiębiorstw

W 2015 r. OECD, w porozumieniu m.in. z państwami G20, opracowała pakiet rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, zwany BEPS. Pojawiły się jednak głosy, że nie w pełni odpowiadają one zglobalizowanej gospodarce oraz wyzwaniom wynikającym z jej cyfryzacji. Dlatego OECD zdecydowało się przedstawić projekt nowych rozwiązań.

Publikacja: 11.10.2022 22:00

Globalny podatek minimalny istotny nie tylko dla globalnych przedsiębiorstw

Foto: Adobe Stock

W pakiecie BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting), zaproponowano szereg działań, które następnie zostały przyjęte przez unijnego i polskiego ustawodawcę, a od kilku są dobrze znane polskim podatnikom. Mowa tu np. o przepisach o kontrolowanych spółkach zagranicznych czy limitach kosztów finansowania dłużnego. Krytyka przyjętych rozwiązań spowodowała, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zdecydowało się przedstawić projekt BEPS 2.0, opierający się na dwóch filarach. W ramach pierwszego filaru zaproponowano w określonych przypadkach zmianę miejsca opodatkowania dochodów na kraj rynku, a nie jak dotychczas kraj fizycznej obecności przedsiębiorcy. Natomiast przedmiotem drugiego filaru są dwa instrumenty: globalny efektywny podatek minimalny oraz zasada szczególnych płatności traktowych (ang.: subject to tax rule – STTR).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału