Skarbówka twierdzi, że można obejść się bez psa

Informatyk nie odliczy VAT od wydatków na utrzymanie czworonoga pilnującego biura.

Publikacja: 10.10.2022 07:24

Skarbówka twierdzi, że można obejść się bez psa

Foto: Adobe Stock

Pies chroni specjalistyczny sprzęt i poufne dane klientów przed kradzieżą. Ten argument nie przekonał fiskusa, który nie zgodził się na odliczenie VAT od wydatków na wyżywienie i leczenie czworonoga.

O interpretację wystąpił informatyk zajmujący się sprawami cyberbezpieczeństwa. Współpracuje z międzynarodowymi podmiotami, instytucjami finansowymi, bankami. Działalność prowadzi w domu szeregowym, w którym jest jego biuro. Ma w nim specjalistyczny sprzęt, przechowuje też poufne dane klientów.

Informatyk często wyjeżdża do kontrahentów. W tym czasie biuro pozostaje bez opieki. Dom jest nieogrodzony, ma wprawdzie monitoring oraz system alarmowy, przedsiębiorca uważa jednak, że nie są to wystarczające zabezpieczenia. Dlatego kupił psa rasy american staffordshire terrier.

Czy nadaje się do pilnowania biura? Zgodnie z portalem psy.pl jest to osobnik odważny, wytrzymały i bardzo sprawny fizycznie, świetny stróż i obrońca. Informatyk też tak uważa, dlatego uznał, że pies może chronić biuro przed złodziejami. I chce odliczyć VAT od wydatków (wyżywienie, leczenie, akcesoria) na czworonoga.

Czy to możliwe? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Podkreśla, że utrata specjalistycznego sprzętu, na którym są poufne dane klientów, spowoduje opłakane konsekwencje. Grożą mu za to kary finansowe oraz zerwanie kontraktów, co oznacza brak przychodów z działalności. Straci też reputację, która w branży cyberbezpieczeństwa jest najważniejszym elementem branym pod uwagę przy nawiązywaniu współpracy. Posiadanie psa, który pełni funkcję stróża, zabezpiecza biuro przed kradzieżą. Dlatego wydatki na utrzymanie czworonoga w odpowiedniej kondycji psychofizycznej są związane z działalnością gospodarczą.

Skarbówki te argumenty nie przekonały. Jej zdaniem posiadanie psa stróżującego nie jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa firmowego majątku. Wydatków na utrzymanie czworonoga nie można też powiązać z przychodami uzyskiwanymi z działalności informatyka.

Fiskus podkreślił, że pies nie zajmuje się tylko biurem przedsiębiorcy. Chroni też prywatną część budynku. Dlatego wydatki na jedzenie, akcesoria i leczenie są zakupami osobistymi. Nie można od nich odliczyć VAT. „Nie występuje tu związek podatku naliczonego z wykonywaniem czynności opodatkowanych” – stwierdziła skarbówka.

Fiskus zgadza się natomiast na rozliczenie wydatków na psa w kosztach PIT (korzystne dla przedsiębiorców interpretacje opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 12 grudnia 2021 r.).

Numer interpretacji: 0114-KDIP4-2.4012.379.2022.1.AA

Czytaj więcej

Pies przyjacielem księgowego. Wydatki na czworonoga można rozliczyć w kosztach
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach