Odraczane powinności podatkowe stają się zmorą dla firm

Obowiązek zapewnienia współpracy kas online z terminalami płatniczymi został odroczony aż o 30 miesięcy. Podatnicy mogą jednak testować systemy.

Publikacja: 07.10.2022 03:00

Kasy fiskalne będą musiały być zintegrowane z terminalami płatniczymi

Kasy fiskalne będą musiały być zintegrowane z terminalami płatniczymi

Foto: Adobe Stock

Podatnicy mają coraz więcej obowiązków i zazwyczaj mało czasu na ich wprowadzenie. Kolejnym dużym wyzwaniem miała być konieczność zintegrowania kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi, na co przedsiębiorcy pierwotnie dostali czas do 1 lipca 2022 r. Ostatecznie jednak resort finansów odroczył ten obowiązek aż o dwa i pół roku.

Na ostatni dzwonek

Jak wyjaśnia Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, obowiązek zintegrowania kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi został odroczony do 2025 r.

– Oznacza to, że podatnicy do końca 2024 r. nie muszą się do niego stosować. W tym czasie nie będą też stosowane kary za brak takiej integracji – potwierdza Mariusz Korzeb. Dodaje jednak, że wielu przedsiębiorców, których potencjalnie dotyczy problem, m.in. restauratorzy czy hotelarze, z pewnością nie czekało na ostatnią chwilę i zaczęło ją wdrażać.

Oficjalnym powodem odsunięcia w czasie nowego obowiązku jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Eksperci nie do końca w to wierzą.

Czytaj więcej

Połączenie kasy online z terminalem oraz grupy VAT odroczone

– Oczywiście podatnicy zazwyczaj mają za mało czasu na wdrożenie nowych obowiązków, zwłaszcza tych związanych z cyfryzacją, więc zawsze przyda się go więcej. Obawiam się jednak, że prawdziwym powodem odsunięcia prawie na trzy lata obowiązku zintegrowania kas z terminalem są systemy informatyczne skarbówki, które mogły nie być gotowe na odbiór tak ogromnej ilości danych – uważa Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Podobnego zdania jest Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Wojtas i Zając, który zwraca jeszcze uwagę na inny aspekt sprawy.

– Odraczanie wejścia w życie obowiązków, które mnożą się w zastraszającym tempie, staje się prawdziwą zmorą. I choć pozwala się do nich lepiej przygotować, wprowadza chaos i niepewność. Podatnicy coraz częściej do ostatniej chwili są przekonani, że coś zacznie obowiązywać, więc się do tego przygotowują, wydają pieniądze, szkolą się, nierzadko muszą kogoś dodatkowo zatrudnić. A potem „za pięć dwunasta” rząd ogłasza, że coś zacznie obowiązywać za rok czy dwa, a niekiedy, że w ogóle nie wejdzie w życie. To niepoważne, bo tak jak w przypadku obowiązku integracji kas z terminalami wielu rzetelnych podatników zaczęło go wdrażać i teraz nie do końca wiedzą oni, co zrobić – tłumaczy Michał Wojtas.

Warto testować

Eksperci są zgodni, że podatnicy, którzy już wydali pieniądze na nowe programy, ich aktualizację czy wręcz nowe urządzenia, nie muszą, ale mogą je stosować.

– Czasu jest dużo, więc można dobrze przetestować nowe rozwiązania. Zwłaszcza że nie będzie wtedy wątpliwości, czy wydatki z tym związane mogą być kosztem i mają prawo do odliczenia VAT. Mogę sobie bowiem wyobrazić, że fiskus zechce je kwestionować, np. gdy nowa niezafiskalizowana kasa trafi na półkę na dwa i pół roku. A jej używanie rozwiązuje problem – mówi Krzysztof J. Musiał.

Michał Wojtas jest za to przekonany, że prawo do kosztów i odliczenia VAT należy się podatnikom niezależnie od tego, czy zaczną wdrażać nowy obowiązek.

– Przez decyzję rządu musieli wydać kolejne pieniądze, więc nie widzę żadnego powodu, żeby odraczać rozliczenie kosztów czy VAT. A gdyby się okazało, że za dwa i pół roku oprogramowania czy urządzenia są nieprzydatne, to podatnicy powinni zażądać pełnego zwrotu kosztu ich zakupu – uważa Michał Wojtas.

Ponieważ problem odroczonego obowiązku potencjalnie dotyczy bardzo dużej grupy podatników, gdyby pojawiło się więcej wątpliwości, resort finansów powinien wydać oficjalne wyjaśnienia. Taka jest opinia Mariusza Korzeba.

Podatnicy mają coraz więcej obowiązków i zazwyczaj mało czasu na ich wprowadzenie. Kolejnym dużym wyzwaniem miała być konieczność zintegrowania kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi, na co przedsiębiorcy pierwotnie dostali czas do 1 lipca 2022 r. Ostatecznie jednak resort finansów odroczył ten obowiązek aż o dwa i pół roku.

Na ostatni dzwonek

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą