Rezerwowe zasilanie gazem ziemnym jest świadczeniem kompleksowym

Na usługę rezerwowego zasilania gazem ziemnym składa się wiele czynności i elementów, które układając się w jedną funkcjonalną całość, podlegają jednolitemu opodatkowaniu.

Publikacja: 02.10.2022 02:00

Rezerwowe zasilanie gazem ziemnym jest świadczeniem kompleksowym

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 27 lipca 2022 r. (I SA/Po 1048/21).

Podatnik, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, świadczy usługi transportu skroplonego gazu ziemnego. Realizuje także usługi w zakresie rezerwowych zasileń gazem ziemnym, na które składa się wiele usług takich jak: zapewnienie wykwalifikowanego personelu i specjalistycznego sprzętu (świadczenia główne) oraz transport gazu i dostawa gazu w razie jego wykorzystania w trakcie realizacji usługi (świadczenia pomocnicze). Spółka zawiera umowy z podmiotami, które działają nie tylko na terytorium Polski, ale także na terytorium całej UE. Jej kontrahentami są więc podatnicy VAT i podatnicy podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego. Umowy i świadczone na ich podstawie usługi mają na celu zapewnienie ciągłości zasilania w paliwo gazowe, zabezpieczając tym samym kontrahenta przed awariami czy przerwami w dostawie tego surowca.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara