Nagroda jubileuszowa jest składnikiem wynagrodzenia

Nagroda jubileuszowa powinna być wliczana do limitu odszkodowania wypłacanego przez spółkę Skarbu Państwa, ponad który pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 70 proc.

Publikacja: 18.09.2022 10:00

Nagroda jubileuszowa jest składnikiem wynagrodzenia

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 22 czerwca 2022 r. (I SA/Lu 191/22).

Spółka Skarbu Państwa zawarła z pracownikiem umowę o zakazie działalności konkurencyjnej. W zamian za to zobowiązała się do wypłaty mu odszkodowania. Umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron i spółka rozpoczęła wypłatę pracownikowi odszkodowania. Na skutek pojawiających się sprzecznych stanowisk prezentowanych przez organy podatkowe w kwestii wliczania wypłaconej pracownikowi nagrody jubileuszowej do wysokości wynagrodzenia, powyżej którego kwota odszkodowania podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 70-proc. podatkiem dochodowym, spółka - nie chcąc narażać się na konsekwencje niewłaściwego naliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego – ustaliła wysokość wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania, nie uwzględniając w tych wyliczeniach wypłaconej nagrody jubileuszowej. Spółka zapytała następnie, czy pobierając zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT, do wysokości wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika z tytułu umowy o pracę, w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania, powinna wliczyć również wypłaconą pracownikowi w tym okresie nagrodę jubileuszową. Spółka uważała, że do wysokości wynagrodzenia, które pozwala na ustalenie limitu, powinna zostać wliczona również nagroda jubileuszowa. Z twierdzeniem tym nie zgodził się organ podatkowy, który wskazał, że do wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, o którym mowa w ww. przepisie, należy zaliczyć wynagrodzenie wraz ze składnikami wymienionymi w umowie o pracę, nagrodę roczną, z wyłączeniem innych świadczeń otrzymywanych przez pracownika takich jak: nagrody jubileuszowe czy wynagrodzenie/zasiłek chorobowy, gdyż stanowią one wypłatę wynikającą z tytułu podlegania pracownika ubezpieczeniom społecznym, a nie z tytułu wykonanej pracy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów