TSUE zdecyduje o korekcie sprzedaży paragonowej

Podatnicy mają wątpliwości co do możliwości korekty VAT w przypadku transakcji z konsumentami. Wątpliwości miał także Naczelny Sąd Administracyjny i dlatego na jego wniosek ma się w tej sprawie wypowiedzieć Trybunał Sprawiedliwości UE.

Publikacja: 24.07.2022 02:00

TSUE zdecyduje o korekcie sprzedaży paragonowej

Foto: Adobe Stock

Z różnych względów zdarza się często, że konieczne jest skorygowanie stawki VAT w odniesieniu do danej sprzedaży. Może to być konsekwencją przeprowadzenia audytu podatkowego i identyfikacji przypadków, w których nie skorzystano z możliwości zastosowania stawki obniżonej dla danego produktu. Co więcej, zdarza się, że podatnik celowo stosuje stawkę podstawową kiedy nie ma przekonania co do możliwości zastosowania stawki preferencyjnej i taką możliwość potwierdza występując o Wiążącą Informację Stawkową. Po potwierdzeniu zasadności preferencji pozostaje pytanie o nadpłacony podatek. Jeszcze inne przykłady mogą wynikać z omyłkowego zastosowania wyższej stawki w okresie obowiązywania tymczasowych obniżeń, z czym mamy obecnie do czynienia w odniesieniu do wybranych produktów spożywczych.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara