Ekwiwalent za ładowanie samochodu hybrydowego bez PIT

Wypłacony przez pracodawcę zwrot kosztów ładowania pojazdu hybrydowego prądem w miejscu zamieszkania pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Publikacja: 24.07.2022 15:00

Ekwiwalent za ładowanie samochodu hybrydowego bez PIT

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 czerwca 2022 r. (0112-KDIL2-1.4011.1117.2021.1.MKA).

Wnioskodawca jest pracownikiem, który otrzyma do używania w celach służbowych samochód osobowy o napędzie hybrydowym. W przypadku energii elektrycznej, możliwe będzie skorzystanie z miejsca ładowania pojazdu w miejscu pracy, w odpowiednio wyposażonych stacjach paliw i ładowarkach miejskich. W razie skorzystania z jednego z tych źródeł zasilania, zostanie wystawiona faktura przez sprzedawcę prądu na rzecz pracodawcy według standardowej formy rozliczenia zakupu tego typu towarów w przypadku pojazdów służbowych. Oprócz tego, pracownik będzie ładował pojazd na cele służbowe w miejscu zamieszkania poprzez podłączenie go do gniazdka elektrycznego. Licznik prądu zamontowany przy gniazdku umożliwi określenie ilości prądu zużytego do ładowania pojazdu. Następnie wartość ta zostanie przez pracownika wprowadzona do miesięcznego zestawienia zgodnie z przekazanym przez pracodawcę wzorem, celem uzyskania zwrotu za ładowanie pojazdu własnym prądem do celów służbowych. Kalkulacja i koszt zużytego prądu będzie wynikać z faktury, którą pracownik otrzyma z zakładu energetycznego za cały zużyty prąd. Na tej podstawie pracodawca zwróci dokładny koszt zużytego prądu wykorzystanego na cele służbowe. Wnioskodawca uznał, że otrzymany w ten sposób zwrot kosztów ładowania pojazdu hybrydowego prądem w miejscu zamieszkania pracownika powinien być wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona