Zapłatę za nabyty utwór ujmuje się w kosztach poprzez odpisy

Stworzenie koncepcji dzieła, określenie specyfikacji danego utworu oraz fakt, że w skład wynagrodzenia dla dostawców wchodziła opłata za udzielenie licencji, nie ma znaczenia dla uznania, czy mamy do czynienia z wytworzeniem czy też nabyciem. W konsekwencji spółka będzie zobowiązana do rozpoznania wartości niematerialnej i prawnej i nie może zaliczyć wypłaconego wynagrodzenia jednorazowo w koszty uzyskania przychodów.

Publikacja: 17.07.2022 10:33

Zapłatę za nabyty utwór ujmuje się w kosztach poprzez odpisy

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 maja 2022 r. (II FSK 2648/19).

Podatnik jest spółką realizującą projekty, których celem jest wykreowanie dóbr niematerialnych, które będą użytkowane przez nią samą. Utworami powstającymi podczas projektów są m.in filmy, gry, programy komputerowe i inne utwory w rozumieniu art. 1 ust. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka zleca dostawcy wyprodukowanie dzieła oraz zobowiązuje go do przeniesienia praw autorskich na spółkę. Podatnik zwrócił się z wnioskiem do organu interpretacyjnego, w którym zadał pytanie, czy będzie zobowiązany do rozpoznania wartości niematerialnych i prawnych (wnip) w związku z produkcją i przeniesieniem praw autorskich przez dostawców na spółkę.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara