Tylko w 2022 r. można zmienić formę opodatkowania

Przedsiębiorca nie może odejść od ryczałtu za 2021 r., jeśli wybrał go na początku 2021 r., nawet jeśli okazała się nieopłacalna.

Publikacja: 12.07.2022 20:13

Tylko w 2022 r. można zmienić formę opodatkowania

Foto: Adobe Stock

Obowiązująca od 1 lipca 2022 r. nowelizacja ustawy o PIT pozwala przedsiębiorcom przejść na zasady ogólne w trakcie 2022 r. oraz po jego zakończeniu. Płacący 19-proc. PIT lub ryczałt będą mogli zmienić sposób opodatkowania po zakończeniu roku, w zeznaniu za 2022 r. Ryczałtowcy mogą to zrobić także w połowie roku, składając oświadczenie do 22 sierpnia. Wynika to z obniżki stawki PIT z 17 do 12 proc. od 1 lipca.

Ustawodawca daje więc przedsiębiorcom szansę na skorzystanie z obniżki, o której nie wiedzieli na początku roku.

Jednak 2022 r. jest wyjątkiem. Zmiana formy opodatkowania nie będzie możliwa ani w kolejnych latach, ani za lata poprzednie. To zaś oznacza, że co do zasady przedsiębiorca musi dokonać optymalnego dla niego wyboru na początku roku podatkowego.

Potwierdza to fiskus w interpretacji wydanej dla podatniczki, która w 2021 r. rozpoczęła najem nieruchomości opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W trakcie 2021 r. okazało się jednak, że koszty zdecydowanie przewyższają dochody z najmu prywatnego. Tymczasem ryczałt polega na rozliczaniu podatku od przychodu. Nie ma możliwości odliczenia żadnych kosztów. Dlatego podatniczka uznała, że najkorzystniejszą dla niej formą opodatkowania byłaby skala podatkowa, która daje możliwość odliczenia kosztów. Zapytała więc, czy może zmienić formę opodatkowania po zakończeniu roku.

Czytaj więcej

Przejście na skalę w lipcu czy po zakończeniu roku

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że nie. Zaznaczył, że podatniczka nie może rozliczyć podatku z najmu prywatnego w 2021 r. na zasadach ogólnych, ponieważ dokonała wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych poprzez pierwszą wpłatę na ryczałt z tytułu najmu i wybór ten dotyczył całego roku podatkowego 2021.

„Wybór określonej formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów obowiązuje przez cały rok podatkowy” – stwierdził dyrektor KIS.

Stosownie do art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu.

Przedsiębiorcy oświadczenie o wyborze ryczałtu składają do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęli pierwszy przychód w roku podatkowym.

Numer interpretacji: 0115-KDIT1.4011. 231.2022.2.AS

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów