Rodzaj wkładu do spółki cichej decyduje o opodatkowaniu VAT

Wkłady pieniężne wniesione do spółki cichej nie podlegają opodatkowaniu VAT, natomiast know-how będzie opodatkowany jako odpłatne świadczenie usług.

Publikacja: 10.07.2022 02:00

Rodzaj wkładu do spółki cichej decyduje o opodatkowaniu VAT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 lutego 2022 r. (KIS0111-KDIB3-1.4012.959.2021.2.ICZ).

Podatnik prowadził działalność gospodarczą polegającą na windykacji wierzytelności własnych oraz nabytych. W celu zwiększenia efektywności podatnik zamierzał zawrzeć z dwoma osobami fizycznymi (dalej: partnerzy) umowę tzw. spółki cichej. Zawarta umowa nie doprowadziłaby do powstania nowego podmiotu, jak również nie byłaby umową spółki cywilnej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. W wyniku zawarcia umowy spółki cichej działalność gospodarcza byłaby prowadzona przez podatnika, który finalizowałby przedsięwzięcia windykacyjne, w tym w szczególności byłby stroną wszelkich umów związanych z windykacją wierzytelności. Obowiązkiem partnerów w zakresie zawartej umowy byłoby wniesienie wkładów pieniężnych oraz know-how. Przedmiotem aportu byłaby baza danych firm windykacyjnych o wysokiej skuteczności ściągania wierzytelności oraz strategia procesu zarządzania należnościami. Ze względu na brak możliwości ustalenia wartości aportu nie zostałaby ona określona w umowie. Poza wniesieniem wkładu partnerzy nie dokonywaliby żadnych dodatkowych świadczeń na poczet realizacji umowy, nie mieliby wpływu na decyzje gospodarcze podejmowane w ramach realizowanego wspólnego przedsięwzięcia ani nie reprezentowaliby spółki cichej na zewnątrz. Nie przysługiwałyby im również prawa majątkowe oraz niemajątkowe. W zamian za wniesiony wkład partnerzy uzyskaliby jedynie udział w zyskach z działalności gospodarczej podatnika osiągniętych ze wspólnego przedsięwzięcia. Udział w zysku zostałby ustalony na podstawie doświadczenia partnerów w działalności związanej z windykacją i zarządzaniem należnościami. Partnerzy nie uczestniczyliby jednak w ewentualnych stratach, jak również nie ponosiliby odpowiedzialności za jakiekolwiek zobowiązania przedsiębiorstwa podatnika.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a