Najważniejsza zmiana w obowiązującej od 1 lipca nowelizacji Polskiego Ładu to obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. Przedsiębiorcy mogą zastosować niższą stawkę podatku już przy obliczaniu zaliczki za czerwiec. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.

Zaliczkę na PIT należną za czerwiec podatnik obliczy na zasadach obowiązujących od 1 lipca 2022 r. – czytamy w wyjaśnieniach na stronie internetowej resortu.

Podobnie jest z przedsiębiorcami, którzy rozliczają się z fiskusem co kwartał.

Przy obliczaniu zaliczki na podatek za drugi kwartał (płaconej do 20 lipca) zastosują nowe zasady – informuje Ministerstwo Finansów.

Nową skalę, z obniżoną stawką PIT, zastosujemy też w rozliczeniu rocznym. Co oznacza, że przedsiębiorca, którego dochody znajdą się w pierwszym progu (do 120 tys. zł rocznie), opodatkuje całość 12-proc. PIT (powyżej podatek wynosi 32 proc.).

Nie ma wpłaty od niskich dochodów

Nowelizacja Polskiego Ładu nie zmieniła kwoty wolnej od PIT. Nadal wynosi 30 tys. zł dochodu rocznie.

Oznacza to, że przedsiębiorcy na skali zaliczkę na PIT płacą dopiero, rozliczając miesiąc, w którym ich dochód przekroczył 30 tys. zł. Na przykład, jeśli właściciel firmy ma z działalności 4 tys. zł dochodu miesięcznie, pierwszą zaliczkę musi odprowadzić dopiero we wrześniu (za sierpień).

Specjalny mechanizm jest przewidziany dla przedsiębiorców, którzy płacą zaliczki uproszczone. Czyli liczone na podstawie dochodów z poprzednich lat. Oni, począwszy od rozliczenia lipca (termin przypada 22 sierpnia), mogą pomniejszyć wpłaty do urzędu o 29,4 proc. kwoty miesięcznej zaliczki.

Pamiętajmy też, że w ustawie o PIT jest przepis zwalniający z zapłaty zaliczek, dopóki kwota podatku nie przekracza 1 tys. zł. Dotyczy tych, którzy liczą je od bieżącego dochodu (a nie w formule uproszczonej).

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca musi poprawić rozliczenia z pierwszej połowy roku? Ministerstwo Finansów informuje, że robione po 1 lipca korekty za miesiące od stycznia do maja (albo za pierwszy kwartał) wylicza się na starych zasadach, czyli obowiązujących jeszcze przed nowelizacją Polskiego Ładu.

Czytaj więcej

Niezbędnik przedsiębiorcy. Polski Ład 2.0 wchodzi w życie. Najważniejsze zmiany, o których trzeba wiedzieć

Na liniówce ta sama stawka

Przejdźmy teraz do przedsiębiorców, którzy są na liniowym PIT. Oni nie rozliczają się według skali podatkowej, wprowadzona przez nowelizację Polskiego Ładu obniżka stawki w pierwszym progu nic im więc nie daje. Nie mają też korzyści z obowiązującej od 1 stycznia wyższej kwoty wolnej. Liniowcy muszą płacić zaliczki już od pierwszego dochodu. Wynoszą 19 proc. Oni także mogą jednak nie odprowadzać zaliczki, która nie przekracza 1 tys. zł. Wolno im też płacić je w uproszczonej formie, na podstawie dochodów z poprzednich lat.

Nowością dla przedsiębiorców na liniowym PIT jest ulga na składki zdrowotne. Mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit wynosi 8,7 tys. zł (w następnych latach będzie waloryzowany).

Odliczenie już możliwe

Ulga weszła w życie 1 lipca, odliczyć można jednak też składki zdrowotne zapłacone wcześniej.

Przedsiębiorca już przy obliczaniu zaliczek za czerwiec albo drugi kwartał 2022 r. może uwzględnić składki zdrowotne zapłacone przed wejściem w życie nowych przepisów – pisze Ministerstwo Finansów.

Trochę inaczej jest u tych, którzy korzystają z zaliczek uproszczonych. Oni mogą pomniejszyć je o 19 proc. składek. Ale dopiero w sierpniu.

– Przedsiębiorca na liniowym PIT wpłacający zaliczki w formie uproszczonej będzie mógł po raz pierwszy odliczyć zapłacone od stycznia do czerwca składki zdrowotne od zaliczki miesięcznej opłacanej za miesiąc lipiec, czyli w sierpniu 2022 r. – pisze Ministerstwo Finansów. Przypomina też o limicie ulgi – łącznie do odliczenia przy zaliczkach uproszczonych będzie 19 proc. z kwoty 8,7 tys. zł.

Z nowej ulgi skorzystają też przedsiębiorcy na ryczałcie. Mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych (również płaconych za osoby współpracujące) od przychodu. Ci natomiast, którzy są na karcie, odpiszą 19 proc. od podatku. Ryczałtowcy i kartowicze także odliczą składki z pierwszej połowy roku.

Przejście z ryczałtu na skalę

Obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. może spowodować, że dla części przedsiębiorców na ryczałcie korzystniejsza okaże się skala. Nowelizacja Polskiego Ładu daje im szansę na zmianę formy opodatkowania. I to już w lipcu.

Jeśli się zdecydujemy na zmianę, pierwszą połowę roku rozliczymy ryczałtem, a drugą według skali. Od lipca musimy więc obliczać dochód. Od niego liczymy zaliczkę na podatek, stosując nową skalę z 12 proc. PIT. Za czerwiec płacimy jeszcze ryczałt.

Przedsiębiorca, który w lipcu przejdzie na skalę, musi też zmienić zasady liczenia składki zdrowotnej. Już w dokumentach rozliczeniowych za lipiec 2022 r. będzie zobowiązany wykazać składkę zdrowotną ustaloną dla nowej formy opodatkowania – informuje ZUS.

A co z ulgą? Czy ryczałtowcy, którzy przejdą w lipcu na skalę, mogą z niej skorzystać? Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, składając zeznanie PIT-28, odliczą w nim połowę składek zdrowotnych zapłaconych za okres, w którym byli na ryczałcie. Za drugą połowę roku, gdy rozliczali się na skali, ulgi nie będzie.

Czytaj więcej

Biznes może już przejść z ryczałtu na skalę