Już od dziś obowiązują nowe, korzystniejsze zasady rozliczenia PIT, w tym obniżka stawki podatku z 17 do 12 proc.

Wiceminister finansów Artur Soboń zaznaczył, że dzięki najnowszej reformie system podatkowy staje się prostszy i bardziej sprawiedliwy.

– Nikt nie straci, a wiele osób zapłaci niższy podatek niż na zasadach obowiązujących od początku 2022 r. – zapewnił Soboń podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Od 1 lipca Polski Ład 2.0. Oto 10 najważniejszych zmian

Dzięki temu większość pracowników już w lipcu odczuje podwyżki wynagrodzeń „na rękę”. Soboń przyznał jednak, że będą też tacy, którzy zapłacą w lipcu wyższe zaliczki na podatek.

Przykładowo, osoby zarabiające od 10 300 zł do 12 800 zł brutto zapłacą zaliczki wyższe o ok. 60 zł miesięcznie. Jednak w rozliczeniu za 2022 r. odczują już korzyści.

Ministerstwo zapowiada również, że na początku lipca uruchomi kalkulator wynagrodzeń dla pracowników i zleceniobiorców.

Eksperci przyznają, że zmiany naprawiające Polski Ład są konieczne. Trudno jednak będzie uniknąć zamieszania.

– To nie jest uproszczenie systemu, ale wyeliminowanie rozwiązań, które się nie sprawdziły. Przykładem jest skomplikowana i trudna do zastosowania ulga dla klasy średniej. Pomimo usunięcia kontrowersyjnych rozwiązań dużym wyzwaniem może być rozliczenie za 2022 r., uwzględniające te wszystkie nowe i stare zmiany – uważa Anna Misiak, doradca podatkowy i partner w MDDP.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

– Szkoda, że reforma nie została lepiej przemyślana i poprzedzona testami – dodaje Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting. Zwraca uwagę, że w lipcu przedsiębiorcy będą musieli wprowadzić trzecią już w tym roku zmianę systemów księgowych i kadrowo-płacowych, by dostosować je do nowych przepisów. – Oznacza to duże koszty i nakład pracy. Niektóre zmiany są kłopotliwe technicznie, przy często niewielkich korzyściach – podkreśla Cezary Szymaś.

Przykład? Przedsiębiorcy na ryczałcie i liniowym PIT mogą odliczyć połowę składki zdrowotnej. Ryczałtowcy zyskają na tym ok. 20–30 zł miesięcznie, liniowcy – ok. 130 zł.

Do końca lipca resort finansów ma przygotować kalkulator dla przedsiębiorców. Ma pomóc w podjęciu decyzji, czy warto zmieniać formę opodatkowania w trakcie roku.

– Każdy musi indywidualnie wyliczyć, czy taka zmiana jest dla niego opłacalna. Kalkulator może być pomocny, ale nie wiadomo, czy uwzględni wszystkie czynniki – mówi doradca biznesowy Paweł Lewandowski.

Płacący 19-proc. liniowy PIT lub ryczałt będą mogli przejść na skalę po zakończeniu roku, w zeznaniu za 2022 r. Ryczałtowcy mogą to zrobić także w połowie roku, składając oświadczenie do 22 sierpnia.

Czytaj więcej

Polski Ład 2.0: najważniejsze zmiany dla Kowalskich od 1 lipca

Czytaj więcej

Niezbędnik przedsiębiorcy. Polski Ład 2.0 wchodzi w życie. Najważniejsze zmiany, o których trzeba wiedzieć