Polski Ład 2.0: Część firm skorzysta z ulgi na składki miesiąc później

Przedsiębiorca na liniowym PIT będzie mógł odliczyć wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne. Zasady rozliczenia uzależnione są od tego, jakie odprowadza zaliczki.

Publikacja: 29.06.2022 19:36

Polski Ład 2.0: Część firm skorzysta z ulgi na składki miesiąc później

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu przedsiębiorcy na liniówce będą mogli zaliczyć składki zdrowotne do kosztów albo odliczyć od dochodu. Od kiedy?

Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że już w lipcu, przy obliczaniu zaliczki za czerwiec. Jeżeli jednak przedsiębiorca płaci zaliczki uproszczone, faktycznie skorzysta z ulgi dopiero w sierpniu.

Przypomnijmy, że obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład zlikwidował ulgę na składki zdrowotne. W poprzednich latach można je było odliczać od podatku (w większej części). Nowelizacja Polskiego Ładu (która wejdzie 1 lipca br.) przywraca ulgę, jednak w innej formie. Skorzystają z niej m.in. przedsiębiorcy na liniowym 19-proc. PIT. Dostaną dwie możliwości. Pierwsza to zaliczenie składki zdrowotnej do podatkowych kosztów. Druga to odliczenie od dochodu. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (najczęściej jest to najbliższa rodzina). Roczny limit wynosi 8,7 tys. zł (w następnych latach będzie waloryzowany).

Ulga przysługuje nie tylko na składki zapłacone od 1 lipca, ale także te z pierwszej połowy roku. Można je skonsumować już w lipcu, przy obliczaniu zaliczki na PIT. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.

– Przedsiębiorca już przy obliczaniu zaliczek za czerwiec albo drugi kwartał 2022 r. może uwzględnić składki zdrowotne zapłacone przed wejściem w życie nowych przepisów – pisze w wyjaśnieniach zamieszczonych na swojej stronie internetowej.

Inaczej będzie u tych, którzy korzystają z zaliczek uproszczonych, czyli płaconych w stałej wysokości, na podstawie dochodów z poprzednich lat. Oni mogą pomniejszyć zaliczki o 19 proc. składek. – Przedsiębiorca na liniowym PIT będzie mógł po raz pierwszy odliczyć zapłacone od stycznia do czerwca składki zdrowotne od zaliczki miesięcznej opłacanej za miesiąc lipiec, czyli w sierpniu 2022 r. – pisze Ministerstwo Finansów. Skarbówka przypomina o limicie ulgi. – Łącznie do odliczenia przy zaliczkach uproszczonych będzie 19 proc. z kwoty 8,7 tys. zł – podkreśla resort finansów.

Fiskus potwierdza też, że przedsiębiorca może jednocześnie pomniejszać uproszczone zaliczki i ujmować składki zdrowotne w podatkowych kosztach. Oczywiście do wysokości limitu.

Z nowelizacji Polskiego Ładu wynika, że ulgę dostaną również przedsiębiorcy na ryczałcie oraz karcie podatkowej. Ci pierwsi odliczą połowę składki na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu. Także płaconej za osoby współpracujące. Natomiast ci, którzy są na karcie, odpiszą 19 proc. od podatku.

Preferencji nie dostaną przedsiębiorcy na skali. Za to będą mieli niższą stawkę PIT w pierwszym progu – 12 proc.

Nowelizacja Polskiego Ładu jest w Dzienniku Ustaw z 15 czerwca pod pozycją 1265.

Czytaj więcej

Polski Ład 2.0: najważniejsze zmiany dla Kowalskich od 1 lipca
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach