Jak rozliczać VAT od transgranicznych rabatów pośrednich

Zgodnie z dominującym podejściem, podmiot, który otrzymał premię pieniężną od niebezpośredniego kontrahenta, ma obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego. Szansę na zmianę praktyki w tym zakresie daje niedawne orzecznictwo TSUE oraz NSA.

Publikacja: 26.06.2022 10:38

Jak rozliczać VAT od transgranicznych rabatów pośrednich

Foto: Adobe Stock

Rozliczanie na gruncie VAT rabatów okresowych oraz premii pieniężnych związanych z przekroczeniem danego poziomu obrotów (dalej określanych jako rabaty, bonusy lub premie) nie budzi większych wątpliwości w przypadkach, gdy tego typu bonus realizowany jest na rzecz nabywcy towarów lub usług, który jest bezpośrednim kontrahentem wypłacającego (tzw. rabat bezpośredni). Wypłacający jest wówczas uprawniony do odpowiedniego pomniejszenia podstawy opodatkowania VAT oraz podatku należnego z tytułu zrealizowanych przez siebie dostaw. Z ekonomicznego punktu widzenia dochodzi bowiem do obniżenia ceny sprzedanych towarów. Otrzymujący rabat jest w związku z tym zobowiązany do pomniejszenia podatku naliczonego związanego z dokonanymi zakupami (bo efektywnie zapłacił za nie mniej). Obowiązek korekty dotyczy zarówno premii krajowych (wypłacanych przez polskie podmioty), jak i transgranicznych (wypłacanych przez podmioty zagraniczne). Sam bonus powinien natomiast zostać zasadniczo udokumentowany fakturą korygującą.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Prawo pracy
Urlop na żądanie nie przechodzi na nowy rok
Nieruchomości
Zakaz pieców gazowych, obowiązkowa fotowoltaika. W Brukseli podano daty
Zdrowie
Ostrzeżenie przed popularnymi lekami na katar. "Nie stosować"
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Materiał Promocyjny
Jak odróżnić nastoletni bunt od depresji. Poradnik dla nauczycieli