Mamy złą wiadomość dla młodych artystów. Ulga, która przysługuje co do zasady osobom poniżej 26. roku życia, nie dotyczy wszystkich zarobków. Według fiskusa zwolnienie z podatku nie obejmuje przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej.

Taką interpretację otrzymała 16-latka, która zamierza podpisać z zagraniczną spółką umowę na wykonywanie utworów muzycznych przez internet. Spółka świadczy usługę komercyjnego wsparcia technicznego dla innych podmiotów. Na zlecenie klientów zamawia u wybranego muzyka wykonanie zdalnego koncertu. Wnioskodawczyni zapytała, w jaki sposób ma rozliczyć zagraniczne dochody i czy może skorzystać z ulgi dla osób poniżej 26. roku życia.

Czytaj więcej

Ulga podatkowa dla młodych - jaka musi być umowa

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że dziewczynie nie przysługuje ulga. To dlatego, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody: ze stosunku pracy, umów zlecenia (o których mowa w art. 13 pkt 8) i z praktyki absolwenckiej. Zwolnione z podatku są przychody do limitu 85,5 tys. zł. Ulga ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Jest adresowana do podatników, którzy nie ukończyli 26. roku życia, ale dotyczy jedynie przychodów enumeratywnie wymienionych w przepisie.

Dyrektor KIS wskazał, że art. 13 ust. 8 ustawy o PIT odnosi się do umowy zlecenia i umowy o dzieło. Przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej zostały wymienione w art. 13 pkt 2 ustawy o PIT.

„Powyższa kwalifikacja przychodów – art. 13 ust. 2, osobiście wykonywana działalności artystyczna, skutkuje tym, że nie znajdzie do nich zastosowania zwolnienie od opodatkowania z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT” – stwierdził dyrektor KIS.

Zgodnie z art. 7 ustawy o PIT dochody małoletnich dzieci, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców. Ustawa nie definiuje pojęcia „dochód z pracy”, dlatego należy rozumieć je szerzej niż „dochód ze stosunku pracy”.

Według skarbówki oznacza to, że zarobki małoletniej podatniczki nie podlegają doliczeniu do dochodu jej rodziców, ponieważ mieszczą się w pojęciu „dochodów z pracy małoletnich dzieci”. Powinny być opodatkowane w Polsce według skali (stawki 17 i 32 proc., a od 1 lipca 12 i 32 proc.) – jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Podatniczka powinna złożyć zeznanie na jej imię i nazwisko, ale podpisane w jej imieniu przez rodzica.

Nr interpretacji: 0115-KDIT1.4011.73. 2022.2.MST

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ