Czerwcowa wypłata w lipcu już z niższym PIT

Jeśli pracodawca przekaże pensję za czerwiec w następnym miesiącu, pracownik dostanie więcej na rękę.

Publikacja: 16.06.2022 19:16

Czerwcowa wypłata w lipcu już z niższym PIT

Foto: Adobe Stock

Najważniejsza zmiana w nowelizacji Polskiego Ładu to obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. Ma obowiązywać od 1 lipca.

– Wynagrodzenia za czerwiec wypłacone w lipcu będą już więc rozliczone na nowych zasadach, czyli z 12-proc. PIT. Stosujemy bowiem przepisy obowiązujące w momencie przekazania pensji – mówi Aleksandra Pietrasik, główna księgowa w kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

– Większość naszych klientów wypłaca wynagrodzenia na początku kolejnego miesiąca. Obniżka stawki PIT spowoduje, że pracownicy dostaną więcej na rękę – mówi Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting.

Większe przelewy

Jak wylicza Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton, przy pensji 6 tys. zł brutto przelew w lipcu będzie większy o 101 zł. Osoba mająca wynagrodzenie w kwocie 7 tys. zł w lipcu dostanie na rękę 77 zł więcej. – Różnica będzie większa np. przy 13 tys. zł, ale tylko dopóty, dopóki pracownik nie wejdzie w drugi próg podatkowy – wyjaśnia Małgorzata Samborska.

– Jeśli jednak pracownik otrzyma wynagrodzenie jeszcze w czerwcu, pracodawca rozliczy je według obecnych regulacji, czyli stosując 17-proc. PIT – podkreśla Aleksandra Pietrasik.

Czy oznacza to, że lepiej przesunąć czerwcowe wypłaty na lipiec? Kodeks pracy stanowi, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Nakazuje też przekazać je nie później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca.

Czytaj więcej

Od lipca niższy PIT, kto dostanie więcej na konto? Mamy wyliczenia

Wcale nie tak łatwo przesunąć

– To, czy pracodawca może przesunąć wypłatę pensji, zależy od tego, jak są ustalone jej terminy w regulaminie pracy bądź umowie o pracę. Jeśli jest to koniec miesiąca, pensję trzeba wypłacić najpóźniej 30 czerwca. Naruszenie tego terminu jest wykroczeniem zagrożonym grzywną do 30 tys. zł – tłumaczy dr Artur Rycak, adwokat, partner zarządzający w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR.

– Jeśli jednak wypłata wynagrodzenia do końca miesiąca wynika tylko ze zwyczaju, można przesunąć termin na wynikający z regulaminu pracy lub umowy. Ostatni moment to termin z kodeksu pracy, czyli dziesiąty dzień kolejnego miesiąca – dodaje Artur Rycak.

Czy można przesunąć termin wypłaty, jeśli w regulaminie albo w umowie o pracę jest napisane, że wynagrodzenie musi być przekazane do końca miesiąca?

– Jeżeli termin zapłaty wynagrodzenia wynika z umowy, pracodawca może umówić się indywidualnie z pracownikiem na jednorazowe przesunięcie. Jeżeli zaś wynika z regulaminu pracy, pracodawca musiałby go zmienić, czego już nie zdąży raczej zrobić. Nowe przepisy regulaminu pracy wchodzą w życie po 14 dniach od podania ich do wiadomości pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty, ale jeżeli u pracodawcy działają związki zawodowe, konieczna jest procedura konsultacji (30 dni) takiej zmiany. Z uwagi na to, że mamy już połowę czerwca, pracodawca nie zdąży zmienić regulaminu, chyba że związki bardzo szybko wyrażą na to zgodę – tłumaczy Artur Rycak.

W zeznaniu rocznym się wyrówna

Alicja Borowska-Woźniak podkreśla, że obniżoną 12-proc. stawkę PIT będzie można zastosować do dochodów za cały 2022 r. Tak więc w zeznaniu rocznym pracownik i tak zapłaci niższy podatek, bez względu na to, czy czerwcową pensję dostanie w czerwcu czy w lipcu. Różnica jest tylko taka, że z obniżki PIT może skorzystać szybciej.

Nowelizacja Polskiego Ładu znajduje się w Dzienniku Ustaw z 15 czerwca br. pod pozycją 1265.

Najważniejsza zmiana w nowelizacji Polskiego Ładu to obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. Ma obowiązywać od 1 lipca.

– Wynagrodzenia za czerwiec wypłacone w lipcu będą już więc rozliczone na nowych zasadach, czyli z 12-proc. PIT. Stosujemy bowiem przepisy obowiązujące w momencie przekazania pensji – mówi Aleksandra Pietrasik, główna księgowa w kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?