Ulga IP Box ma swoje ograniczenia

Gdy przedmiotem sprzedaży jest produkt, a nie kwalifikowane prawo własności intelektualnej, bo obejmuje projekt i technologię to jego uzyskanie nie stanowi jedynego czynnika kształtującego cenę produktu, a w konsekwencji przychodu z jego sprzedaży.

Publikacja: 07.06.2022 19:13

Ulga IP Box ma swoje ograniczenia

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła interpretacji przepisów o CIT z sierpnia 2021 r. We wniosku o jej wydanie spółka wyjaśniła, że stale prowadzi działalność badawczo-rozwojową w ramach wyodrębnionego działu. Prowadzi też wyodrębnioną ewidencję projektów stanowiących prace rozwojowe w rozumieniu ustawy o CIT. Spółka tłumaczyła, że w rezultacie jednego z projektów wynaleziono nowego typu cylinder magnetyczny. Czynności z nim związane stanowiły działalność badawczo-rozwojową. Cylinder został zgłoszony jako wynalazek. Firma zaznaczyła jednak, że w dniu składania wniosku o interpretację postepowanie patentowe było jeszcze w toku. Wynalazek nie został ogłoszony jako patent. Spółka podkreśliła, że zgłoszenie patentowe dotyczyło wprost całego niepodzielnego produktu oraz sposobu jego wytwarzania. Tym samym, bez dokonania wynalazku produkcja i następcza sprzedaż cylindra magnetycznego nie byłaby możliwa.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo pracy
Urlop na żądanie nie przechodzi na nowy rok
Nieruchomości
Zakaz pieców gazowych, obowiązkowa fotowoltaika. W Brukseli podano daty
Zdrowie
Ostrzeżenie przed popularnymi lekami na katar. "Nie stosować"
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu