Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w biznesie

Lokal do nocowania w podatkowych kosztach? Tak, jeśli jest w miejscowości, w której mamy klientów. Skarbówka się na to zgadza.

Publikacja: 05.06.2022 02:00

Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w biznesie

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorca może rozliczyć w firmie wydatki na mieszkanie wynajęte przez przedsiębiorcę po to, aby mieć blisko do kontrahentów. Fiskus nie ma nic przeciwko. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (0114-KDIP2-1.4011. 267.2022.3.KW).

Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się doradztwem technicznym. Obecnie najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej ponad 100 km od jego miejsca zamieszkania. Musi w niej przebywać przez kilka dni w tygodniu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że przebywa w nim tylko wtedy, gdy wykonuje prace u klientów. Nie zamierza przenosić się do niego na stałe. Czy może zaliczyć wydatki na wynajem lokalu do podatkowych kosztów swojej firmy? Twierdzi, że są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest w stanie dojeżdżać codziennie z miejsca zamieszkania do klientów, więc był zmuszony zapewnić sobie lokum, w którym może przenocować. Argumentuje, że z ekonomicznego punktu widzenia wynajem mieszkania jest rozwiązaniem tańszym niż opłacanie noclegów w hotelu. Skarbówka potwierdziła, że wydatki na wynajem mieszkania mogą być podatkowym kosztem.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona