Podatek od nieruchomości płaci wydzierżawiający, a nie dzierżawca

Ustalenie zawarte w umowie dzierżawy odnośnie płatnika podatku od nieruchomości są prawnie obojętne wobec organu podatkowego (wójta gminy). Zobowiązanym z tytułu tego podatku będzie bowiem wobec gminy właściciel nieruchomości, czyli wydzierżawiający nieruchomość, a nie jej dzierżawca.

Publikacja: 19.05.2022 20:07

Podatek od nieruchomości płaci wydzierżawiający, a nie dzierżawca

Foto: Adobe Stock

- Nasza spółka wydzierżawiła spółce Y nieruchomość z zapisem w umowie że spółka ta ma płacić podatek od nieruchomości. Niestety, wójt gminy jako organ podatkowy nie uznał tej umowy i nadal obciąża podatkiem naszą spółkę. Czy to legalne skoro w umowie podaliśmy, że to dzierżawca płaci podatek?

Analiza pytania wymaga odniesienia się do przepisów Kodeksu cywilnego (kc) dotyczących umowy dzierżawy (art. 693 i nast.). W art. 693 kc postanowiono, że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara