Obniżka PIT i ulga na składki, czyli nowy Polski Ład

W lipcu czeka nas kolejna rewolucja: zmiana zasad opodatkowania pensji 
i rozliczania biznesu.

Publikacja: 12.05.2022 17:04

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Sejm uchwalił nowelizację naprawiającą Polski Ład. Ma obowiązywać od 1 lipca. Korzystne dla podatników rozwiązania będzie można jednak zastosować przy rozliczaniu całego roku.

Najważniejsza zmiana to obniżka PIT z 17 do 12 proc. Skorzystają z niej pracownicy, przedsiębiorcy, zleceniobiorcy czy zarabiający na umowach o dzieło. Nowa stawka będzie stosowana od 1 lipca. W zeznaniu rocznym zapłacą jednak 12 proc. PIT od dochodu z całego roku. Oczywiście, jeśli będą w pierwszym progu (dochód do 120 tys. zł rocznie), w drugim PIT wynosi nadal 32 proc.

Czytaj więcej

Rząd naprawia Polski Ład. PIT obniżony do 12 proc.

To korzystna dla podatników zmiana, dla pracodawców oznacza jednak kolejną modyfikację systemów księgowych. Wynagrodzenia wypłacane w drugiej połowie roku będą już rozliczane według nowej skali PIT. Pracodawcy przy liczeniu pracowniczych zaliczek muszą stosować obniżoną stawkę. A także nową kwotę zmniejszającą podatek, która wyniesie 300 zł.

Przedsiębiorcy zastosują 12-proc. stawkę już przy obliczaniu zaliczki na podatek za czerwiec (płaconej w lipcu). Jeśli po obniżce PIT okaże się, że skala jest dla nich lepsza niż ryczałt albo liniówka, będą mogli zmienić formę rozliczeń. Możliwości są dwie. Pierwsza: przejście z ryczałtu na skalę już w lipcu. Druga: zmiana formy opodatkowania po zakończeniu roku, z ryczałtu albo liniowego PIT na skalę.

Nowelizacja likwiduje ulgę dla klasy średniej (przysługującą pracownikom i przedsiębiorcom na skali). Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że ci, którzy na tym stracą, otrzymają wyrównanie.

Przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie bądź karcie dostaną możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Ci pierwsi odpiszą ją od dochodu albo zaliczą do podatkowych kosztów. Limit na 2022 r. to 8,7 tys. zł. 


Przedsiębiorcy na ryczałcie odliczą od przychodu połowę składki. A kartowicze obniżą podatek o 19 proc. składki. Te przepisy także mają wejść w życie 1 lipca. Wynika jednak z nich, że odliczyć będzie można też składki zdrowotne zapłacone wcześniej.

Nowelizacja Polskiego Ładu przywraca możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez samotnych rodziców (jednak na trochę innych zasadach niż w zeszłych latach). Zwiększa też limit dochodów, które dziecko może osiągnąć bez utraty podatkowych ulg przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.).


Sejm odrzucił natomiast poprawki opozycji, np. w sprawie likwidacji opodatkowania odsetek z rachunków bankowych.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"