Kiedy warto wybrać opodatkowanie usług finansowych

Podatnik, który m.in. udziela kredytów pieniężnych, wymienia waluty czy świadczy usługi dotyczące instrumentów finansowych, może zrezygnować ze zwolnienia ich z VAT. Wybór tego rozwiązania nie zawsze jest korzystny dla świadczeniobiorcy.

Publikacja: 08.05.2022 02:00

Kiedy warto wybrać opodatkowanie usług finansowych

Foto: Adobe Stock

W zmianach podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu stosunkowo najmniej emocji wzbudzały te dotyczące podatku od towarów i usług. I choć nowe rozwiązania rzeczywiście nie są rewolucyjne, to jedna z dwóch najpoważniejszych zmian dotyczy VAT i wprowadzenia możliwości rezygnacji ze stosowania zwolnienia dla niektórych usług finansowych.

Nowa opcja oznacza, że podatnik świadczący wybrane usługi finansowe (w szczególności usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych; wymiany walut; usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe) może zdecydować, że świadcząc takie usługi na rzecz podatników VAT, podda je opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, a więc aktualnie 23 proc.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów