Prezes firmy może odpowiadać również za sankcyjny VAT

Członek zarządu spółki kapitałowej ponosi odpowiedzialność także za jej zaległości podatkowe związane z wystawieniem tzw. pustych faktur.

Publikacja: 06.05.2022 07:40

Prezes firmy może odpowiadać również za sankcyjny VAT

Foto: Adobe Stock

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną członka zarządu, na którego fiskus przeniósł odpowiedzialność za długi podatkowe.

Konkretnie chodziło o zaległy sankcyjny VAT, czyli podatku z art. 108 ustawy o VAT.

Fiskus zastosował go, bo spółka od lipca 2011 r. do grudnia 2011 r. wprowadziła do obrotu tzw. puste faktury, co skutkuje sankcyjnym podatkiem. Firma go nie odprowadziła, więc fiskus zgodnie z ordynacją podatkową przeniósł odpowiedzialność za jej zaległość na jej członka zarządu. A chodziło o niebagatelną kwotę, bo sama zaległość z odsetkami wynosiła prawie 30 mln zł, a do tego dochodziło jeszcze 1,5 mln zł kosztów egzekucyjnych.

Mężczyzna nie chciał płacić. Przede wszystkim przekonywał, że odpowiedzialność osób trzecich za zaległości podatkowe spółki nie może obejmować tzw. sankcyjnego VAT. Podkreślał, że celem art. 108 ust. 1 ustawy o VAT jest prewencja. I jego zdaniem w tym przypadku w ogóle nie można mówić o podatku, którego niezapłacenie tworzy zaległość podatkową, za którą odpowiedzialność, na podstawie art. 116 par. 1 ordynacji podatkowej, ponosi członek zarządu.

Czytaj więcej

Zarządzający odpowiada za podatek z pustych faktur

To nie przekonało jednak ani fiskusa, ani sądów administracyjnych. Najpierw stanowisko urzędników potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Nie miał wątpliwości, że skarżący pełnił funkcję prezesa zarządu spółki w okresie upływu terminów płatności zobowiązań podatkowych w spornym VAT, które przekształciły się następnie w zaległość. Egzekucja zaległości prowadzona wobec spółki okazała się bezskuteczna, powstała więc przesłanka wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedzialności podatkowej skarżącego jako osoby trzeciej.

WSA w Warszawie nie zgodził się, że należność z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT nie jest podatkiem. W orzecznictwie uznaje się bowiem, że to świadczenie ma wszelkie cechy podatku, wymienione w definicji podatku zawartej w art. 6 ordynacji podatkowej. Ponadto ustawodawca wyraźnie używa określenia: podatek. Sąd zauważył, że sporna regulacja przewiduje szczególny przypadek samoistnego powstania obowiązku podatkowego w efekcie samego wystawienia faktury wykazującej kwotę VAT. I choć nie można mówić o VAT sensu stricto, to nie można też twierdzić, że podatek wskazany w tym przepisie nie odpowiada ogólnej definicji podatku.

Przegraną prezesa spółki przypieczętował NSA.

Jego zdaniem sporny VAT nie ma charakteru sankcji administracyjnej. Bo choć źródłem tej należności nie jest jedna z czynności podlegających opodatkowaniu, to zapłata jest zobowiązaniem wynikającym z ustawy o VAT. Jak tłumaczył sędzia sprawozdawca Jacek Pruszyński, jest to samoistna forma powstania obowiązku podatkowego.

NSA nie miał wątpliwości, że członek zarządu spółki kapitałowej ponosi odpowiedzialność także za jej zaległości powstałe na podstawie art. 108 ustawy o VAT.

Zobowiązanie do zapłaty wskazanej w tzw. pustej fakturze kwoty powstaje z mocy prawa. Dlatego ocenę stanu niewypłacalności i właściwego czasu na złożenie wniosku o ogłoszenia upadłości powinno się odnosić do okresów, w których spółka wystawiała puste faktury.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną członka zarządu, na którego fiskus przeniósł odpowiedzialność za długi podatkowe.

Konkretnie chodziło o zaległy sankcyjny VAT, czyli podatku z art. 108 ustawy o VAT.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe