Projekt nowelizacji Polskiego Ładu zmienia zasady obliczania pensji

Od lipca firmy nie będą podwójnie obliczać pracowniczych zaliczek na PIT.

Publikacja: 24.04.2022 20:22

Projekt nowelizacji Polskiego Ładu zmienia zasady obliczania pensji

Foto: Adobe Stock

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Polskiego Ładu zmienia zasady obliczania pensji. Jedna z nowości, która z pewnością ucieszy pracodawców, to likwidacja obowiązku podwójnego naliczania zaliczek na PIT.

Chodzi o rozliczenia osób zarabiających do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Miały zyskać albo przynajmniej nie tracić na Polskim Ładzie. W styczniu okazało się jednak, że niektórzy dostali niższe pensje niż wcześniej.

Porównujemy ze starymi przepisami

Rząd próbował te różnice wyrównywać, najpierw w rozporządzeniu, potem w nowelizacji ustawy. W efekcie pracodawcy muszą rozliczać pensje na dwa sposoby. Najpierw zgodnie z Polskim Ładem, czyli według nowej skali, stosując 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (425 zł), odliczając ulgę dla klasy średniej oraz bez odpisywania składki zdrowotnej. Potem na zasadach obowiązujących w zeszłym roku: stosując starą skalę, z inną kwotą zmniejszającą podatek (43,76 zł), bez ulgi dla klasy średniej i z odliczeniem składki zdrowotnej. Następnie pracodawca musi wybrać korzystniejszą dla pracownika metodę. Tak żeby na Polskim Ładzie nie tracił.

Co się zmieni 1 lipca (wtedy ma wejść nowelizacja)? Zgodnie z projektem będzie nowa skala podatkowa, a PIT w pierwszym progu spadnie z 17 do 12 proc. W związku z tym pracodawcy muszą stosować nową kwotę zmniejszającą podatek, która wyniesie 300 zł. Nie będzie już ulgi dla klasy średniej, czyli skomplikowanego odpisu od dochodu, który miał zrekompensować straty w składce zdrowotnej. Do tego parę innych zmian, np. nowe zasady składania oświadczeń przez pracowników.

A co z obowiązkiem podwójnego liczenia pensji? Ministerstwo Finansów zapowiadało jego likwidację, nie wynikało to jednak z pierwszej wersji projektu nowelizacji. W najnowszej, przyjętej przez rząd, jest już przepis uchylający ten obowiązek.

– Oznacza to, że od lipca liczymy zaliczki normalnie, bez porównywania z przepisami z 2021 r. – mówi Aleksandra Pietrasik, główna księgowa w kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

Czytaj więcej

Rząd naprawia Polski Ład. PIT obniżony do 12 proc.

Decyduje dzień wypłaty

Które wynagrodzenia będą już rozliczane na nowych zasadach? Czy te za czerwiec, które zostaną wypłacone w lipcu? Czy też majowe albo czerwcowe, które pracownicy dostaną w czerwcu, ale zaliczka będzie odprowadzona w lipcu?

– Decydują przepisy obowiązujące w momencie wypłaty pensji. Jeśli pracownik dostanie wynagrodzenie w czerwcu (za ten miesiąc albo wcześniejszy), pracodawca rozlicza je według obecnych regulacji. Czyli przeliczając zaliczki na dwa sposoby, jeśli oczywiście ma taki obowiązek. Pensja wypłacona w lipcu zostanie już rozliczona na nowych zasadach, czyli z 12-proc. PIT i bez porównywania z wcześniejszymi przepisami – wyjaśnia Aleksandra Pietrasik.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Wybór podatku i odliczenie składki

W piątek 22 kwietnia rząd przyjął projekt nowelizacji Polskiego Ładu. Główna zmiana to obniżka PIT z 17 do 12 proc. Dotyczy osób, które rozliczają się według skali, przede wszystkim pracowników i przedsiębiorców.

W nowelizacji są też inne nowości, ważne zwłaszcza dla prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli po obniżce PIT okaże się, że skala jest dla nich lepsza niż ryczałt albo liniówka, będą mogli zmienić formę rozliczeń. Możliwości są dwie. Pierwsza: przejście z ryczałtu na skalę już w lipcu. Druga: zmiana formy opodatkowania po zakończeniu roku z ryczałtu albo liniowego PIT na skalę.

W projekcie jest też ulga na składkę zdrowotną. Skorzystają z niej przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Ci pierwsi odliczą składkę zdrowotną od dochodu albo zaliczą do podatkowych kosztów. Roczny limit to 8,7 tys. zł (ta kwota ma być waloryzowana). Inaczej ulga ma wyglądać u przedsiębiorców na ryczałcie. Oni odliczą od przychodu połowę składki. Natomiast kartowicze obniżą podatek o 19 proc. składki.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Polskiego Ładu zmienia zasady obliczania pensji. Jedna z nowości, która z pewnością ucieszy pracodawców, to likwidacja obowiązku podwójnego naliczania zaliczek na PIT.

Chodzi o rozliczenia osób zarabiających do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Miały zyskać albo przynajmniej nie tracić na Polskim Ładzie. W styczniu okazało się jednak, że niektórzy dostali niższe pensje niż wcześniej.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
ABC Firmy
Zakaz dla Deloitte. Polski rynek audytu w rękach sądu administracyjnego
Prawo karne
Ruszył proces ws. śmierci francuskiego skoczka, któremu samolot uciął głowę
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy