Jak rozliczać akcyzę w umowach cPPA

Rodzaj umowy cPPA, wynikające z niej relacje pomiędzy stronami oraz jej faktyczny przedmiot, generują odmienne konsekwencje w podatku akcyzowym.

Publikacja: 24.04.2022 02:00

Jak rozliczać akcyzę w umowach cPPA

Foto: Adobe Stock

Wzrastająca świadomość oddziaływania człowieka na środowisko, a tym samym dążenie do ograniczania emisji dwutlenku węgla, a także chęć, a nawet konieczność dywersyfikacji źródeł energii elektrycznej oraz zabezpieczenia się przed ryzykiem znaczących wahań rynkowych cen energii elektrycznej, skutkują zwiększonym zainteresowaniem umowami typu cPPA (z ang. „corporate power purchase agreement”). W uproszczeniu można powiedzieć, że umowy cPPA to długoterminowe umowy dotyczące dostawy energii elektrycznej.

Niniejszy artykuł ogranicza się jedynie do zasygnalizowania konsekwencji umów cPPA na gruncie podatku akcyzowego. Energia elektryczna jest bowiem jedną z kategorii wyrobów akcyzowych podlegających opodatkowaniu akcyzą.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara