Fiskus nie dostanie podatku od państwowego wsparcia

Rekompensata z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorze lub podsektorach energochłonnych jest zwolniona z CIT.

Publikacja: 12.04.2022 19:56

Fiskus nie dostanie podatku od państwowego wsparcia

Foto: Adobe Stock

W październiku 2020 r. spółka wystąpiła do fiskusa o interpretację w zakresie CIT. Konkretnie chodziło o to czy rekompensata otrzymana przez od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorze lub podsektorach energochłonnych, powoduje powstanie przychodu, ale wyłączonego lub zwolnionego z opodatkowania CIT.

Podatniczka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomiczniej. Zasadniczym przedmiotem jej działalności na podstawie zezwolenia jest produkcja wyrobów chemicznych w szczególności chloru, ługu sodowego, sody kaustycznej, kwasu solnego itp., a także podstawowych surowców i dodatków do produkcji tworzyw sztucznych. Spółka tłumaczyła, że posiada wysoce energochłonną instalację do produkcji chloru, która w całości stanowi majątek strefowy, a wszystkie koszty działalności tej instalacji stanowią koszty działalności strefowej tj. zwolnionej.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara