Można amortyzować poszczególne kondygnacje budynku

Gdy spółka wprowadzi biurowiec do ewidencji środków trwałych (co nastąpi po uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie wszystkich części obiektu), dojdzie do ujawnienia środka trwałego, a odpisy od niego będzie mogła ujmować w kosztach podatkowych.

Publikacja: 10.04.2022 02:00

Można amortyzować poszczególne kondygnacje budynku

Foto: Adobe Stock

- Spółka z o.o. prowadzi inwestycję polegającą na budowie budynku biurowego. Budynek będzie pełnił funkcje biura i zostanie zakwalifikowany jako odrębny środek trwały. Budynek jest realizowany etapami, a w zakresie każdej kondygnacji budynku (tj. piwnicy, parteru i pięter), po zakończeniu robót budowlanych, uzyskiwane jest od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie danej kondygnacji budynku. Spółka rozpoczęła już użytkowanie pierwszych kondygnacji, po uzyskaniu stosownych decyzji powiatowego inspektora. Budynek zostanie ujęty w ewidencji środków trwałych spółki jako jeden środek trwały. Znajdujące się w budynku kondygnacje (na których użytkowanie spółka uzyskała już stosowne pozwolenia) nie zostały prawnie wyodrębnione z budynku (nie są przedmiotami odrębnych praw własności). Nie zostały także po uzyskaniu częściowych pozwoleń na użytkowanie ujęte w ewidencji środków trwałych i nie rozpoczęto ich amortyzacji dla celów podatkowych, gdyż spółka uważa, że pomimo uzyskania pozwoleń na użytkowanie poszczególnych etapów inwestycji użytkowane kondygnacje nie stanowią kompletnego i zdatnego do użytkowania oraz spełniania swoich funkcji środka trwałego do momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie wszystkich kondygnacji budynku. Kiedy spółka będzie mogła ująć budynek w ewidencji środków trwałych? Czy będzie to w miesiącu, gdy będzie miała pozwolenia na użytkowanie wszystkich kondygnacji wydane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego? – pyta czytelniczka.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej