Ceny transferowe to nie tylko przepisy

Ważnym, ale rzadko poruszanym i analizowanym aspektem cen transferowych są kwestie statystyczne: wskaźniki finansowe, stosowane miary (np. tendencja centralna), rozpiętość przedziału rynkowego czy liczebność próby analizy porównawczej

Publikacja: 10.04.2022 08:10

Ceny transferowe to nie tylko przepisy

Foto: Adobe Stock

Aspekty statystyczne w obszarze cen transferowych mają największe znaczenie podczas procesu ustalania cen transferowych oraz – w szczególności – podczas doszacowania podstawy opodatkowania i zobowiązania podatkowego przez organy kontrolujące. W praktyce doszacowanie takie najczęściej odbywa się poprzez ustalenie przez organ wyższej wartości przychodów, jakie podatnik powinien osiągnąć na transakcji kontrolowanej, lub niższej wartości kosztów poniesionych przez niego w takiej transakcji.

Oznacza to, że mimo poprawnie przeprowadzonej analizy porównawczej, brak dokładnej analizy aspektów statystycznych może wiele kosztować przy ewentualnym sporze z organem. Poniżej przedstawimy kilka przykładów pokazujących, w jaki sposób niedocenienie aspektów statystycznych może wpłynąć na ryzyka z zakresu cen transferowych.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara