Dywidenda bez podatku u źródła, jeśli są spełnione warunki

Zastosowanie zwolnienia z podatku u źródła w odniesieniu do wypłacanej dywidendy jest możliwe w przypadku złożenia przez wspólników oświadczenia o nieprzerwanym posiadaniu udziałów i dochowania przyjętych przez wnioskodawcę reguł należytej staranności.

Publikacja: 03.04.2022 02:00

Dywidenda bez podatku u źródła, jeśli są spełnione warunki

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2022 r. (0111- KDIB1-2.4010.641.2021.1.SK).

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka polska, której wspólnikami są inne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będące rezydentami podatkowymi w Polsce, posiadające (na podstawie tytułu własności) po 50 proc. udziałów wnioskodawcy i prowadzące rzeczywistą działalność gospodarczą w Polsce. Dywidenda ma być wypłacana każdemu wspólnikowi proporcjonalnie do posiadanych udziałów i ma nie przekraczać 2 mln złotych na rzecz każdego wspólnika. Wnioskodawca zastrzegł, że do momentu wypłaty dywidendy wspólnicy będą posiadali udziały przez okres krótszy niż dwa lata. Wskazał jednak, że wspólnicy zamierzają posiadać udziały także po wypłacie dywidendy i wtedy upłynie dwuletni okres nieprzerwanego posiadania udziałów. W tym zakresie wspólnicy przedstawią wnioskodawcy stosowne oświadczenie. Wnioskodawca wskazał również, że wspólnicy nie korzystają i nie będą korzystali ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Także w tym zakresie wspólnicy złożą stosowne oświadczenie. Odwołując się do definicji zawartej w art. 4a pkt 29 ustawy o CIT wnioskodawca wskazał też, że w odniesieniu do wspólników warunki uznania ich za rzeczywistych właścicieli płatności dywidendy zostały spełnione.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej