Ograniczenie kontroli, ulgi w spłacie odsetek i szybsze wydawanie interpretacji w zamian za pełne informacje o bieżących działaniach firmy – o to mniej więcej chodzi w ramach umowy o współdziałanie podatnika z administracją skarbową. Opcja ta dostępna jest dla firm o rocznych obrotach powyżej 50 mln euro. Jako pierwsza podpisała ją krakowska firma SIG sp. z o.o., działająca w branży materiałów budowlanych.
Czytaj więcej
Rok 2022 to rok ogromnych zmian dla firm audytorskich. 15 grudnia 2022 r. wchodzą w życie trzy nowe i zmienione standardy, które tworzą zupełnie nową koncepcję zarządzania jakością w firmie audytorskiej.
Krajowa Administracja Skarbowa pochwaliła się tym wydarzeniem jako krokiem w kierunku polepszenia warunków dla biznesu. – Poprzez realizację Programu Współdziałania chcemy zapewnić lepsze warunki do prowadzenia aktywności gospodarczej w Polsce, uwzględniając jednocześnie indywidualne potrzeby i oczekiwania kluczowych podatników – powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.
Eksperci zauważają jednak, że chociaż sama idea takich porozumień jest dobra, to fiskus nie spieszył się z jej realizacją. Przepisy ordynacji podatkowej, umożliwiające zawarcie takich umów, obowiązują już od 1 lipca 2020 r. – Być może na pierwsze porozumienie trzeba było czekać tak długo z powodu zakresu audytów, jakie muszą przechodzić firmy chętne do zawarcia takiej umowy. To trochę zaskakujące, skoro dziś, za sprawą bieżącego kontrolowania podatników za sprawą np. plików JPK_VAT, organy skarbowe i tak mają bieżącą wiedzę o działalności podatnika – zauważa Alicja Sarna, doradca podatkowy, partner w kancelarii SSW Pragmatic Solutions. Dodaje, że bieżąca wiedza KAS o firmie jeszcze się rozszerzy po wejściu w życie Krajowego Systemu Ewidencji Faktur w 2023 r. Ten system umożliwi bowiem śledzenie transakcji w czasie rzeczywistym.
– Warto rozważyć, czy dzisiejsze korzyści z takiej umowy równoważą obciążenia związane z długotrwałym procesem jej zawierania. Być może warto zmodyfikować podejście do przeprowadzanych przez KAS audytów – sugeruje Sarna.