Polski Ład nie zmienił zasad rozliczania wydatków na remont – wynika z najnowszego stanowiska skarbówki. Fiskus potwierdza, że można je odliczyć jednorazowo. Co ważne, nie ma znaczenia, w jaki sposób są one rozliczane dla celów bilansowych.
Chodzi jednak o wydatki, które nie podnoszą wartości początkowej środka trwałego.
Czytaj więcej
Burmistrz miasta chce wprowadzić w mieście dotacje do remontów zabytków zarówno będących własnością osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Zamierza jednak uzależnić prawo do dotacji w wysokości 30 proc. wartości przedsięwzięcia od braku jakichkolwiek zaległości wobec miasta w ostatnich pięciu latach np. z podatków, opłat za śmieci. Czy takie warunki będą legalne – pyta radny.
Potwierdzenie tego uzyskała spółka, która często dokonuje niezbędnych bieżących remontów posiadanej infrastruktury. Wykonywane prace mają charakter zarówno remontowy, jak i modernizacyjny, czyli podnoszą wartość początkową środka trwałego.
Spółka miała wątpliwości, jak rozliczyć dla celów podatkowych wydatki na remont. Wyjaśniła, że dla celów rachunkowych stosuje Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości (MSSF). Zgodnie z przyjętymi zasadami, dla celów bilansowych koszty remontów stanowią wyodrębnioną część składową środka trwałego i są one amortyzowane przez określony czas. Spółka nie była pewna, czy dla celów podatkowych ponoszone przez nią koszty powinny być wykazywane w czasie, tak jak w ujęciu rachunkowym. Chciała potwierdzić, że w podatkach może je odliczyć jednorazowo, niezależnie od ujęcia rachunkowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że spółka może tak zrobić. Przypomniał, że w świetle utrwalonej linii orzeczniczej o uznaniu danego przysporzenia czy wydatku za przychód, dochód czy koszt podatkowy decydują wyłącznie przepisy prawa podatkowego. Przepisy ustawy o rachunkowości określają jedynie sposób prowadzenia ksiąg i jako takie nie mogą rozstrzygać o tym, co jest, a co nie jest kosztem.
„Wydatki na prace o charakterze remontowym stanowią koszty uzyskania przychodów, które dla celów podatkowych spółka ma prawo ująć jednorazowo, w dacie ich poniesienia, pomimo rozliczania tych samych kosztów dla celów bilansowych w czasie” – stwierdził dyrektor KIS.
Doradca biznesowy Paweł Lewandowski zwraca uwagę, że podobny problem ma wielu przedsiębiorców. Wynika to z tego, że remonty mogą być kosztem uzyskania przychodu jednorazowo. Inaczej traktuje się wydatki związane z ulepszeniem, które jako podnoszące wartość początkową środka trwałego powinno się amortyzować, czyli odliczać w czasie. – Polski Ład zmienił zasady amortyzacji nieruchomości. Tylko do końca 2022 r. można odliczać odpisy amortyzacyjne od budynków i lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 2022 r. Nadal można amortyzować lokale użytkowe – mówi.
Nr interpretacji: 0111-KDIB1-2.4010.108.2022.1.EJ