Zmiany wprowadzone przez Polski Ład wpływają na opodatkowanie najmu. W 2022 r. podatnicy mogą odliczyć odpisy amortyzacyjne tylko od lokali kupionych przed końcem 2021 r. W przyszłym roku nie będą już mieli tej możliwości.

W tej sytuacji atrakcyjny staje się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Fiskus potwierdza, że można bez problemu wycofać lokale z firmowego majątku i od najmu płacić ryczałt.

Taką interpretację uzyskała podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która uzyskuje dochody m.in. z najmu dwóch mieszkań. Lokale zostały wpisane do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane stawką liniową 1,5 proc. Z końcem 2021 r. wnioskodawczyni wycofała je z ewidencji i przeniosła do majątku prywatnego. Chciała się upewnić, że nie zapłaci z tego tytułu PIT oraz będzie mogła kontynuować najem, ale płacić ryczałt.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z podatniczką. Stwierdził, że po wycofaniu nieruchomości z majątku trwałego działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomości te nie będą stanowić już składników majątkowych tej działalności.

Planowana czynność nie będzie zatem miała cech zbycia ani przymiotu odpłatności, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 PIT. Czynność ta nie spowoduje po stronie wnioskodawczyni powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PIT.

Ponadto jeśli po przeniesieniu nieruchomości ich najem nie będzie prowadzony w sposób, który wskazuje na spełnienie wszystkich przesłanek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionych w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, to przychody z najmu można zakwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (najem prywatny).

To oznacza, że podatniczka będzie mogła płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5 proc., a po przekroczeniu progu 100 tys. zł – 12,5 proc.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.1131.2021.2.KO

Czytaj więcej

Polski Ład: to ostatni rok na korzystne rozliczenie mieszkań
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM