Jak rozliczyć wyjazd służbowy współpracownika B2B

W umowie z osobą współpracującą, obok kalkulacji wynagrodzenia za świadczona usługę, powinien być wskazany rodzaj dodatkowych wydatków, które w związku z wykonywaniem przez nią usług zobowiązany jest ponosić zatrudniający ją podmiot.

Publikacja: 20.03.2022 12:03

Jak rozliczyć wyjazd służbowy współpracownika B2B

Foto: Adobe Stock

Podmioty gospodarcze często decydują się na współpracę z osobami prowadzącymi własną działalność . Zdarza się, że osoby te odbywają podróże w interesie tych podmiotów i chcą je obciążyć kosztami takiego wyjazdu. Jak zrobić to najlepiej?

Na wstępie trzeba podkreślić, że w przypadku współpracowników B2B nie może być mowy o podróży służbowej w rozumieniu kodeksu pracy. Pojęcie to odnosi się bowiem do pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy, którzy odbywają podróż poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika, na polecenie pracodawcy w ramach wykonywanej pracy. W przypadku umowy B2B regulacje kodeksu pracy nie mają zastosowania i nie ma podległości służbowej. Sposoby rozliczania kosztów podróży strony mogą swobodnie uzgodnić między sobą.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara