Aport sklepu internetowego bez podatku

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie polega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Publikacja: 08.03.2022 13:05

Aport sklepu internetowego bez podatku

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorca – podatnik VAT czynny, zajmuje się sprzedażą detaliczną zabawek i artykułu dla dzieci. Przedsiębiorca niezależnie od posiadanych sklepów stacjonarnych, prowadzi także sklep internetowy, którego obsługą zajmują się pracownicy, zatrudnieni wyłącznie w tym celu. Sklep internetowy ma przypisane sobie wyposażenie biurowe, które jest wykorzystywane wyłącznie na jego potrzeby. Przedsiębiorca planuje założenie spółki z o.o., w której będzie jednym ze wspólników. Zamierza do niej wnieść tytułem wkładu niepieniężnego sklep internetowy. Z dniem wydania spółce dostępu do strony internetowej przechodzą na nią wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem tego sklepu oraz korzyści i ciężary. Na spółkę przejdzie również zakład pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy. Spółka będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie przy wykorzystaniu majątku otrzymanego od przedsiębiorcy. Przedmiot aportu na dzień planowanej sprzedaży będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych wraz ze zobowiązaniami, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Sklep internetowy, działający na podstawie swojego regulaminu, jest niezależny od placówek stacjonarnych. Jest to odrębna jednostka organizacyjna. Wyodrębnienie finansowe przejawia się tym, że jest do niego przypisana odrębna kasa rejestrująca i odrębna seria faktur łatwo widoczna w rejestrach VAT. Umożliwia to łatwe i szybkie oddzielenie od siebie obrotu sklep internetowego od pozostałego obrotu przedsiębiorcy. Wyodrębnienie funkcjonalne przejawia się tym, że nowoutworzona spółka do której zostanie wniesiony aport, będzie w stanie, bez innego majątku, płynnie kontynuować działalność sklepu internetowego. Przedmiot aportu na dzień planowanej sprzedaży będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych wraz ze zobowiązaniami, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. W oparciu wyłącznie o przedmiot aportu będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zbycie sklepu internetowego w drodze aportu do spółki z o.o. podlega opodatkowaniu VAT?

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe