CIT: do neutralności aport nie musi obejmować wszystkiego

Każdy zespół składników majątkowych, dający się wyodrębnić poprzez funkcjonalne powiązanie, polegające na przydatności do realizacji określonego działania gospodarczego – bez względu na jego organizacyjne wyodrębnienie w postaci zakładu czy też oddziału – będzie „przedsiębiorstwem”.

Publikacja: 08.03.2022 12:42

CIT: do neutralności aport nie musi obejmować wszystkiego

Foto: Adobe Stock

W czerwcu 2021 r. związek międzygminny wystąpił o wykładnię przepisów o CIT. A jego wątpliwości dotyczył przede wszystkim tego czy wniesienie aportem do spółki całości substancji majątkowej składającej się na zakład zagospodarowania odpadów komunalnych można uznać za wniesienie przedsiębiorstwa z art. 4a pkt 3 ustawy o CIT. Tym samym czy będzie to transakcja neutralna na gruncie CIT.

Fiskus odpowiedział jednak, że zakład nie stanowi przedsiębiorstwa. Jego zdaniem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. W ocenie urzędników, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników mógł zostać zakwalifikowany jako przedsiębiorstwo, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej. Musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Transakcja zbycia przedsiębiorstwa ma miejsce jedynie wtedy, gdy wszystkie wymienione w art. 551 k.c. elementy zostaną przekazane nabywcy. W opisanym zaś przypadku nie będzie miało miejsca „przejście zakładu pracy” w rozumieniu kodeksu pracy. Wnioskodawca nie wskazał także, czy w skład przedsiębiorstwa wchodzi np. tajemnica przedsiębiorstwa, koncesje, patenty, znaki towarowe, papiery wartościowe, środki pieniężne itd.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów