Wiele polskich firm zatrudnia pracowników zza wschodniej granicy. Czy oferowane im teraz wsparcie można rozliczyć w podatkowych kosztach?

– Przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów z rozliczeniem świadczeń, np. transportu czy noclegów, dla ukraińskich pracowników oraz ich rodzin. Takie wydatki są związane z działalnością pracodawcy – mówi Patrycja Goździowska, doradca podatkowy i partner w kancelarii SSW Pragmatic Solutions.

Co na to fiskus? Potwierdza w indywidualnych interpretacjach, że wydatki na rzecz pracowników oraz ich rodzin wpływają na wydajność załogi i poprawiają atmosferę w firmie. Na przykład zgadza się na rozliczanie w kosztach imprez integracyjnych czy pakietów medycznych. Nie powinien więc też kwestionować wydatków na najbardziej teraz potrzebne świadczenia dla pracowników z Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraińcy w Polsce - niezbędnik dla uchodźców i osób, które im pomagają

Czy podobnie jest, gdy finansujemy osoby na zleceniach? Spójrzmy na jedną z interpretacji. Wystąpiła o nią spółka z o.o., która podpisuje umowy zlecenia z Ukraińcami. Udostępnia im miejsca noclegowe i pokrywa opłaty. Podkreśla, że jest to niezbędne do wykonania umowy. Dojazdy do zakładu sprawiają bowiem wiele trudności i zajmują dużo czasu. Bez zakwaterowania zleceniobiorców nie mogłaby zapewnić sobie personelu niezbędnego do prowadzenia działalności.

Te argumenty przekonały skarbówkę. Potwierdziła, że spółka wykazała związek wydatków na zakwaterowanie Ukraińców z działalnością gospodarczą. Bez zapewnienia noclegów zleceniobiorcom miałaby bowiem kłopot z realizacją kontraktów. Skutkowałoby to utratą przychodów. Wydatki na zakwaterowanie są więc podatkowym kosztem (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB1-1.4010.152.2021.4.Ś).

Firmy mogą mieć natomiast problemy z rozliczeniem pomocy dla osób, które nie są u nich zatrudnione. W „Rzeczpospolitej” z 1 marca br. pisaliśmy, że w takiej sytuacji przedsiębiorcy mogą argumentować, iż działania wspierające ofiary wojny wpisują się w strategię społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). I na tej podstawie zaliczyć wydatki na filantropię do kosztów.

Nadzieję na ułatwienie rozliczenia pomocy Ukraińcom dają zapowiedzi Ministerstwa Finansów. W wydanym w czwartek komunikacie zapewniło, że pracuje nad rozwiązaniami dla przedsiębiorców, którzy wspierają ofiary wojny. Będą to m.in. zmiany dotyczące zaliczania przekazanych rzeczy i usług do podatkowych kosztów.