Koszty autorskie możliwe również bez zmiany umów o pracę

Zastosowanie 50-proc. kosztów w związku z przeniesieniem praw autorskich do utworów jest prawidłowe również gdy to dodatkowa „instrukcja" (zamiast umowy o pracę) określa, jaka część wynagrodzenia osób zatrudnionych jest wynagrodzeniem z tytułu rozporządzania tymi prawami, a jaka za wykonywanie pozostałych obowiązków pracowniczych.

Aktualizacja: 27.06.2016 09:00 Publikacja: 27.06.2016 08:45

Koszty autorskie możliwe również bez zmiany umów o pracę

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 6 czerwca 2016 r. (IPPB4/4511-387/16-4/IM).

Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od części wynagrodzeń pracowników (m.in. osób zajmujących stanowiska kierownicze – dyrektorskie i menadżerskie w różnych obszarach funkcjonujących w spółce), którzy w ramach wykonywania swoich obowiązków wynikających ze stosunku pracy tworzą utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W stanie faktycznym wnioskodawca wskazał, że:

- pracownicy wykonują czynności, których rezultatem są utwory wykorzystywane w działalności prowadzonej przez wnioskodawcę (wskazał również przykładowe czynności prowadzące do powstania utworów),

- został skalkulowany procentowy, maksymalny wskaźnik udziału pracy poświęconej przez pracownika na działalność twórczą w całkowitym czasie pracy, który stanowi podstawę do skalkulowania kwoty wynagrodzenia z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów,

- została wdrożona instrukcja ewidencjonowania i archiwizowania utworów stworzonych przez pracowników w ramach stosunku pracy – każdy pracownik jest zobowiązany zapoznać się z jej treścią i potwierdzić akceptację jej zapisów własnoręcznym podpisem. Z instrukcji tej wynika, że wnioskodawca nabywa prawa majątkowe do utworów pracownika, a także jaka część wynagrodzenia pracowników stanowi tzw. honorarium autorskie, a jaka część wynagrodzenia dotyczy pozostałych obowiązków pracowniczych. Akceptacja instrukcji jest także akceptacją honorarium za przeniesienie praw autorskich do powstałych utworów.

Zgodnie z instrukcją:

- pracownik, który wyraża chęć przeniesienia na spółkę autorskich praw majątkowych do swoich utworów, jest zobowiązany przedstawić je do akceptacji wnioskodawcy w wyznaczonym terminie,

- wycena stanowisk oraz honorarium autorskiego dla danego stanowiska podlegają regularnej weryfikacji przez wnioskodawcę.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że jest on uprawniony do stosowania 50-proc. kosztów podatkowych.

Komentarz eksperta

Joanna Orman, starsza konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego EY w Zespole People Advisory Services

To, co istotnego wynika z komentowanej interpretacji, to potwierdzenie przez organ podatkowy, że dla zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów nie jest konieczna zmiana umów o pracę w celu uregulowania w nich kwestii związanych z rozporządzaniem majątkowymi prawami autorskimi na rzecz pracodawców.

Postanowienia dotyczące w szczególności wymogu wykonywania pracy twórczej przez pracownika, rozróżnienia czynności pracowniczych na mające charakter twórczy i pozostałe oraz czasu z tym związanego, a także odpowiedniego sposobu kalkulacji wynagrodzenia i rejestracji utworów, mogą zostać zawarte w odrębnym wewnętrznym dokumencie korporacyjnym pracodawcy.

Stworzenie takiego odrębnego dokumentu często jest wygodniejsze dla pracodawcy, w szczególności w przypadku rozbudowanych umów o pracę. Pracodawcy nie muszą bezpośrednio ingerować w treść tych umów, co - zwłaszcza w przypadku rozwiązań nieznanych dotychczas pracownikom - może budzić ich wątpliwości i pytania.

Organy podatkowe podkreślają w uzasadnieniach swoich interpretacji w zakresie 50-proc. kosztów stosowanych w przypadku umów o pracę, że aby koszty te mogły znaleźć zastosowanie, z treści umowy o pracę lub innego dokumentu powinno wynikać, że obowiązki ze stosunku pracy obejmują także działalność twórczą, a wyodrębniona część wynagrodzenia jest honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu (np. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 25 lutego 2016 r., IBPB-2-1/4511-577/15/AD). Pozwala to więc na przyjęcie tezy, że dopuszczalne jest stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów także w sytuacji, gdy umowa o pracę nie zawiera takich postanowień, natomiast są one uregulowane w innym dokumencie (takim jak np. instrukcja, o której mowa w komentowanej interpretacji), zaakceptowanym przez obie strony, tj. przez pracownika i pracodawcę. Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ z przepisów podatkowych nie wynikają bezpośrednio jasno określone warunki formalne dotyczące stosowania 50-proc. kosztów. Komentowana interpretacja potwierdza tę tezę, jednak należy pamiętać, że kluczowa w zakresie bezpiecznego rozliczania 50-proc. kosztów w przypadku umów pracowniczych, będzie odpowiednia dokumentacja określająca – wewnętrznie – zasady wykorzystywania dzieł stworzonych przez pracowników spółek.

Współautorem komentarza jest Patrycja Zalasińska, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY w Zespole People Advisory Services.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 6 czerwca 2016 r. (IPPB4/4511-387/16-4/IM).

Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od części wynagrodzeń pracowników (m.in. osób zajmujących stanowiska kierownicze – dyrektorskie i menadżerskie w różnych obszarach funkcjonujących w spółce), którzy w ramach wykonywania swoich obowiązków wynikających ze stosunku pracy tworzą utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe