Nie można wybrać podatku, bo Polski Ład ciągle się zmienia

Przedsiębiorcy potrzebują więcej czasu na decyzję, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem i ZUS.

Publikacja: 03.02.2022 17:38

Nie można wybrać podatku, bo Polski Ład ciągle się zmienia

Foto: AdobeStock

Należy przesunąć termin na wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. 


– Decyzja o formie rozliczenia nigdy nie była tak trudna, jak w tym roku. Polski Ład wszystko pozmieniał, na dodatek jest ciągle poprawiany i przedsiębiorcy nie mają wszystkich danych niezbędnych do kalkulacji – mówi Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce.

Skala, liniówka, ryczałt


Ustawowy termin na wybór formy rozliczenia przypada w tym roku 21 lutego. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na skalę, liniowy PIT oraz ryczałt. Jest jeszcze karta, ale tylko dla tych, którzy korzystali z niej w poprzednim roku (z wyjątkami, np. dotyczącymi lekarzy). W kalkulacji trzeba wziąć pod uwagę już nie tylko wysokość podatku (uwzględniając nowe ulgi i zwolnienia), ale także składki zdrowotnej. Jest teraz obliczana w różny sposób, w zależności od sposobu opodatkowania. 


Czytaj więcej

Polski Ład: korzyści i straty dla pracujących

– Niestety, symulacje z wcześniejszych lat są już nieaktualne. Polski Ład spowodował, że każdy przedsiębiorca musi na nowo przeliczyć, co mu się bardziej opłaca – mówi Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan. 


Tylko jak, skoro Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne, poważne zmiany w nowych przepisach? Choćby dotyczące zasad naliczania składki zdrowotnej przy sprzedaży firmowego majątku. Zgodnie z Polskim Ładem przedsiębiorcom na skali i liniowym PIT sprzedającym auto bądź lokal (rozliczone w poprzednich latach w kosztach) wychodzi bardzo duża składka. Może to wpłynąć na wybór ryczałtu. Resort finansów chce złagodzić zasady oskładkowania i kalkulacja prawdopodobnie się zmieni. 


Podobne skutki może mieć inna propozycja ministerstwa. Zapowiada, że przy wyliczaniu dochodu na potrzeby składki zdrowotnej przedsiębiorcy na skali oraz liniówce uwzględnią różnice remanentowe (z Polskiego Ładu wynika, że nie wolno im tego robić). To także może mieć wpływ na decyzję o formie opodatkowania (ryczałtowcy nie rozliczają różnic remanentowych). 


Kolejna obietnica ministerstwa: poszerzenie ulgi dla klasy średniej na zleceniobiorców, emerytów i rencistów. 


– Ta zmiana ma znaczenie także dla przedsiębiorców, wielu z nich ma bowiem jeszcze inne źródła dochodów, właśnie zlecenia, emeryturę czy rentę. Przykładowo, mogą wybrać rozliczenie na skali, a potem okaże się, że całą ulgę skonsumują im dochody ze zleceń – tłumaczy Aneta Lech. 


Musi być pełna wiedza

– Są jeszcze inne propozycje, np. dla samotnych rodziców, którzy też przecież mogą prowadzić firmę. To wszystko powoduje, że wielu przedsiębiorców nie ma pełnych danych o skutkach decyzji o formie rozliczenia. A jeśli wybiorą źle, nie da się już tego odkręcić – podsumowuje ekspertka. 


Do kiedy przesunąć termin? SKwP nie podaje konkretnej daty, wszystko zależy od tego, kiedy zakończy się poprawianie Polskiego Ładu. I przedsiębiorcy będą mieli już pewność, jakie są plusy i minusy danej formy rozliczenia. 


A co z zaliczkami na PIT, ryczałtem oraz składkami zdrowotnymi, które należy odprowadzić także do 21 lutego? 


– Trzeba je zapłacić według zasad obowiązujących dla danej formy opodatkowania, a jeśli można ją będzie później zmienić, przedsiębiorca skoryguje rozliczenia. Wydaje się, że koszty takiej korekty będą niższe niż skutki źle wybranej formy opodatkowania – mówi Aneta Lech. 


Przemysław Pruszyński zwraca uwagę, że wielu przedsiębiorców zajętych jest teraz wypełnianiem nowych obowiązków wynikających z Polskiego Ładu. Chodzi o przeliczanie pracowniczych pensji. Do tego dochodzą rozliczenia za zeszły rok. 


– Trudno teraz znaleźć czas na obliczanie, co się bardziej opłaci w 2022 r. Przesunięcie terminu na wybór formy rozliczeń byłoby mile widziane – podkreśla. 


– Przeregulowana, skomplikowana i wprowadzona bez odpowiedniego vacatio legis reforma spowodowała olbrzymi chaos w przepisach i zamieszanie wśród przedsiębiorców. Nie dziwię się, że nie wiedzą, jaką formę rozliczenia wybrać. I obawiam się, że przesuwanie terminów pomoże im tylko na krótką metę – podsumowuje Filip Przybylski-Lewandowski, adwokat, partner w kancelarii Buszan Orłowski Przybylski-Lewandowski.

Rząd ujawnia kolejne plany

Kolejna nowelizacja Polskiego Ładu trafiła już do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Wynika z niej, że rząd planuje:


1) wprowadzenie korzystnych rozwiązań dla niepełnych rodzin, 


2) złagodzenie mechanizmu stosowania kwoty wolnej w trakcie roku, np. u menedżerów i członków zarządu, 


3) rozszerzenie kręgu podatników, dla których Polski Ład jest neutralny,


4) modyfikację zasad ustalania dochodu dla celów wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym poprzez uwzględnienie różnic remanentowych, 


5) przesunięcie terminu wejścia w życie regulacji dotyczących prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych i ich przesyłania do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


Przypomnijmy, że Polski Ład był trzy razy nowelizowany jeszcze w grudniu, przed jego wejściem w życie. W styczniu poprawiano zaś zasady rozliczania pracowniczych pensji.

Należy przesunąć termin na wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. 


– Decyzja o formie rozliczenia nigdy nie była tak trudna, jak w tym roku. Polski Ład wszystko pozmieniał, na dodatek jest ciągle poprawiany i przedsiębiorcy nie mają wszystkich danych niezbędnych do kalkulacji – mówi Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a